ABD'de polis tarafından öldürülen George Floyd'un ailesi ilk kez konuştu

ABD'nin Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrinde George Floyd adlı siyahi vatandaşın gözaltı işlemi sırasında polis tarafından boğularak öldürülmesi, siyahilere yönelik orantısız polis şiddeti ve buna bağlı ırkçılık tartışmalarını yeniden gündeme getirdi, kent ayaklandı.ABD'de George Floyd gözaltına alındığı sırasında yoldan geçen biri tarafından cep telefonuna kaydedilen, kurbanın polis gözetiminde can verişine tanıklık eden görüntülerin sosyal medyada yayılması ülke çapında infiale yol açtı.

Görüntülerde, bir polisin gözaltı işlemi sırasında, elleri arkadan kelepçelenmiş olarak yüzükoyun kaldırıma yatırılan Floyd'un boynuna dizini dayayarak dakikalarca nefes almasını engellediği, adamın defalarca "Nefes alamıyorum." diye uyarmasına rağmen dizini boynundan çekmediği ve sonunda nefessiz kalan kurbanın can verdiği görülüyor.

Dün yaşanan olayın ardından Floyd'u gözaltına alan 4 polis görevden ihraç edildi ancak halkın öfkesi dinmedi.

"Nefes alamıyorum", "Katil ırkçı Ku Klux Klan polisleri" yazılı dövizlerle polis merkezine yürümek isteyen protestoculara polis protestoculara göz yaşartıcı gazla müdahale etti.

Cinayet sonrası Floyd'un ailesi ise CNN'den Don Lemon'ın konuğu oldu ve ilk kez konuştu.

Floyd'un kuzeni Tera Brown 4 polisin de yargılanması gerektiğini belirterek "Hizmet etmek ve korumak için orada olmaları gerekiyordu ve tek bir kişinin hayatı için yalvarırken yardım etmek için parmağını kaldırdığını görmedim. Hiçbiri ona yardım etmek için hiçbir şey yapmaya çalışmadı" dedi.

Öldürülen George Floyd'un kardeşi Philonise Floyd ise "Başka her şeyi yapabilirlerdi ama onlar dizlerini boynuna koydular ve üzerine oturup devam ettiler. Ona hayvanlara davrandıklarından daha kötü davrandılar" dedi ve gözyaşlarını tutamadı.

Öte yandan olaya tepkiler sosyal medyada da çığ gibi büyüyor.

NBA'in ünlü oyuncusu LeBron James de ames, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, eski Amerikan futbolu oyuncusu Colin Kaepernick'in ırkçılık ve polis şiddetini protesto etmek için milli marş okunurken ayakta durmayı reddederek bir dizini yere koyduğu tarihi fotoğrafı paylaştı. Kaepernick'e destek verdiği bu paylaşımdaki yazısında James, "Şimdi anlıyor musunuz, yoksa hala net değil mi?" ifadesini kullandı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS