ABD'de silahlı grubun devlet binasını işgali sürüyor

ABD'de silahlı grubun devlet binasını işgali sürüyor

Oregon'da federal hükümetin toprak politikalarını ve iki çiftçinin hapis cezası almasını protesto eden silahlı grubun Malheur Yaban Hayatını Koruma Merkezi'ni işgali sürüyor. Silahlı grubun liderlerinden Ammon Bundy, devlete ait araziler yerel halkın kontrolüne bırakılana kadar işgale devam edeceklerini belirtti.

ABD'nin batı eyaletlerinden Oregon'da federal hükümetin toprak politikalarını ve iki çiftçinin hapis cezası almasını protesto eden silahlı bir grubun devlete ait bir binayı işgali devam ediyor.


'Siyah ya da Müslüman olsalardı ne olurdu?'


ABD'de tepkili halk silahlanıp hükümet binasını işgal etti


İşgalci grubun liderlerinden Ammon Bundy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yerel halk anayasal haklarını elde edip devlete ait araziler yerel halkın kontrolüne bırakılana kadar işgali sonlandırmayacaklarını ifade etti. Bundy, söz konusu hakların neler olduğuna dair bir açıklama yapmadı. İşgali bir plan çerçevesinde devam ettirdiklerini dile getiren Bundy, "Yakında yerel halkın bunu sahipleneceğini, böylece kendi haklarına sahip çıkıp güçlü bir şekilde koruyacağını görüyoruz. Bundan sonra evlerimize döneceğiz" dedi.


Oregon Valisi Kate Brown, yaptığı yazılı açıklamada, önceliklerinin vatandaşların güvenliği olduğunu vurguladı. İşgalin sona ermesi için Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) devrede olduğunu belirten Brown, "Oregon eyalet polisi, yerel ve federal kamu güvenliği önlemlerini güçlendirmek ve yerel halka yardımcı olmak için bölgedeki varlığını artırdı" ifadesini kullandı. Yetkililer, olayda şiddet yaşanması ihtimaline karşı bölgedeki okulları bir haftalığına tatil etmişti. İşgal süresince henüz bir şiddet olayı yaşanmazken, işgalcilerin elinde rehine bulunmadığı öğrenildi.


Baba oğul teslim olmuştu


Eyaletin orta kesimlerinde yer alan Burns kasabasında, hapis cezası alan Dwight Hammond ve oğlu Steven'a destek vermek amacıyla cumartesi günü protesto gösterisi düzenlenmiş, ardından kasaba yakınlarında bulunan Malheur Yaban Hayatını Koruma Merkezi yaklaşık 15 kişilik olduğu tahmin edilen bir silahlı grup tarafından işgal edilmişti.


Dwight ve Steven Hammond, devlete ait bir ormanda 2001 yılında kasten yangın çıkarma suçundan ceza almıştı. Ekim 2015'te, bir mahkeme, söz konusu şahıslara verilen hapis cezasının az olduğuna hükmederek, şahısların dörder sene daha hapis yatması kararı almıştı. Baba oğul, pazartesi günü Kaliforniya eyaletindeki federal yetkililere teslim olmuştu.


Öte yandan, işgalci grubun liderlerinden Bundy'ye ait olduğu öne sürülen Twitter hesabının birkaç saatliğine askıya alındığı belirtildi. Amerikan medyasında çıkan haberlere göre, Bundy'nin Twitter hesabına giren kullanıcılar "Bu hesap askıya alınmıştır" yazısıyla karşılaştı. Hesap kısa süre sonra yeniden erişime açıldı.


Ammon Bundy'nin babası Cliven Bundy de hükümet karşıtı eylemleriyle biliniyor. Aile, otlaklarla ilgili yıllardır süren bir anlaşmazlık nedeniylegeçtiğimiz yıl Nevada eyaletinde güvenlik güçleriyle karşı karşıya gelmişti. Cliven Bundy ayrıca Amerika'da köleliğin kaldırılmasını eleştirenaçıklamalarıyla da biliniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS