Son Dakika

ABD'de "Ted Cruz Zodyak Katili mi?" tartışması

A A

21.04.2016 - 11:45 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Cnnturk.com

ABD başkanlık yarışının gündeminde ilginç bir komplo teorisi tartışılıyor. 2013'teki bir konuşması nedeniyle Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz'un 1960'larda ülkede seri cinayetlerle terör estiren Zodyak Katili olduğu iddiası ortaya atıldı. Milyonlarca kişi internette "Ted Cruz Zodyak Katili mi?" sorgusu yaptı. Google bu soruyu trendlerden kaldırmak zorunda kaldı.

ABD'de "Ted Cruz Zodyak Katili mi?" tartışması

ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adaylığı için Donald Trump ile yarışan Teksas Senatörü Ted Cruz, ilginç bir kampanyanın hedefi. Cruz'un, 1960'ların sonunda Kaliforniya'nın kuzeyinde bir dizi cinayet işleyen ve hala bulunmayan Zodyak Katili olduğu ileri sürülüyor.

Bernie Sanders: "Hillary'ye bir şey söylemeyin"

İddianın ortaya atılmasıyla birlikte binlerce kişi Google'da Ted Cruz'un Zodyak Katili olup olmadığını aratmaya başladı. Arama motoru Google ise trendler arasına giren, "Ted Cruz Zodyak Katili mi?" sorgulamasını kaldırdı.

Trump ve Cruz, yine Müslümanları hedef aldı

Kimliği hala bilinmeyen Zodyak Katili, Aralık 1968 ve Ekim 1969 arasında Benicia, Vallejo, Berryessa Gölü ve San Francisco'da 16 ve 29 yaşları arasında dört erkek ve üç kadını öldürdü. Cinayetlerin ardından da polisi alaya alan bazı şifreler içeren mektuplar yolladı. Profesyonel ve amatör dedektifler bu kafa karıştırıcı şifrelerin peşine düştü ancak buna rağmen katil yakalanamadı ve seri cinayetler bir gizem olarak kaldı. Zodyak Katili dosyasını bugüne kadar çözebilen olmadı.

Donald Trump: ''Partim benim kazanmamı istemiyor''

Son dönemde Zodyak Katili yeniden gündeme geldi. Cumhuriyetçi aday adayı Ted Cruz'un bulunamayan bu seri katil olduğu iddiaları ileri sürüldü. Bu bağın kurulmasının nedeni ise, Cruz'un 2013'te Muhafazakar Siyasal Eylem Konferansı'ndaki "Zodyak konuşuyor" başlıklı konuşması.

Ancak bu iddiayı gündeme getirenlerin gözden kaçırdığı şey ise, cinayetlerin 1970 doğumlu Ted Cruz'un dünyaya gelmesinden yaklaşık 2 yıl önce son bulması. Bu basit gerçek insanları "Ted Cruz Zodyak Katili mi?" spekülasyonundan ya da bir tür sosyal medya eğlencesinden geri koymadı.