ABD'den "Erdoğan'ı düşürmeye çalışıyorlar" iddiasına yanıt

ABD'den "Erdoğan'ı düşürmeye çalışıyorlar" iddiasına yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türkiye'de bazı medya kuruluşlarında çıkan "ABD, AK Parti hükümetini ve Erdoğan'ı düşürmeye çalışıyor iddialarını, "Saçma sapan, yanıt vermeye bile değmez iddialar olarak niteledi. 

Başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye gündemindeki konularla ilgili soruları yanıtlayan John Kirby, ABD'nin Türkiye'de hükümeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı düşürmeye çalıştığı iddialarına ilişkin soruya verdiği yanıtta, "Öylesine saçma sapan bir iddia ki, bunlara yanıt verip onurlandırmaya bile değmez diye konuştu. Kirby, iddiaların hükümete yakın olan basın kuruluşlarında yer aldığının anımsatılması üzerine, "Kimden geldiği umurumda değil. Bunlar saçma sapan şeyler ve ABD'den bir yanıt hak etmiyor dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD ziyaretiyle ilgili açıklama 


Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Erdoğan giderse' yorumlarına tepki gösterdi


ABD: Esad'ın geleceği hakkında karar alınmadı


"Türkiye ile ilişkilerde sorun yok"


Kirby, başka bir soruya verdiği yanıtta da, ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerde bir sorun olmadığını, Türkiye'nin NATO müttefiki olduğunu anlatarak, "Bizim için çok önemli bir ikili ilişkimiz var ve bunu çok ciddiye alıyoruz. Türkler için de böyle olduğunu biliyoruz. Daha önce de söyledik, her konuda aynı görüşte olmadığımız konular oluyor. Medya özgürlüğü bunlardan biri. Ama her konuda görüş birliğinde olunmamasına karşın, yapıcı görüşmeler yapılması ilişkinin güçlülüğünü gösterir" diye konuştu.


Kirby, "Türk yetkililerle ile yapılan görüşmelerde, Suriye, PYD, Türkiye-Suriye sınırı gibi konuların da ele alınacağını, sınırdan IŞİD'e destek vermek için geçişlerin sürmesinin Türkiye'yi de kaygılandırdığını belirtti ve "Suriye'de kendi kendine ilan edilmiş, yarı özerk bölgeleri desteklemeyeceğimizi söyledik, bunları da görüşeceğiz" şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS