ABD'den gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Rahatsız edici eğilimin devamı

ABD'den gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Rahatsız edici eğilimin devamı

ABD'den gazetecilerin tutuklanmasına tepki: Rahatsız edici eğilimin devamı

ABD, Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma gösterdikleri gerekçesiyle gazetecilerin terör propagandası yapmakla suçlanıp tutuklanmalarını, 'Türkiye'de süregelmekte olan rahatsız edici eğilimin bir devamı' olarak değerlendirdi. 

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında konu ile kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü'nün Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu'nun tutuklanması hakkındaki soruya, “Konuya ilişkin haberleri gördük. Bu, Türkiye'de süregelmekte olan, ifade ve basın özgürlüğünü engelleme amacına yönelik rahatsız edici eğilimin bir devamı" diye konuştu. 

Özgür Gündem soruşturmasında jet iddianame

Türkiye'ye evrensel demokratik değerlere ve kendi anayasasına uyma çağrısı

Türkiye'nin dost ve müttefik bir ülke olduğunu anlatan Kirby, Türk yetkilileri, ifade ve basın özgürlüğünü de içeren evrensel demokratik değerlere uymaya çağırdı. Kırby, ifade ve basın özgürlüğünün Türk anayasası tarafından da güvence altına alındığını anımsatarak, Türk yetkililerin bu anayasal kurala uymalarını beklediklerini dile getirdi. Kirby, “Demokratik toplumlarda eleştirel düşünceler susturulmamalı, tersine cesaretlendirilmelidir. Biz, toplum içinde farklı seslerin ifade edilmesinin, bağımsız gazetecilerin işlerini yapmalarına izin verilmesinin, demokrasileri daha zayıf değil daha güçlü yaptığına inanıyoruz" dedi. 

AB'den Türkiye'deki tutuklamalarla ilgili önemli açıklama

Sınır Tanımayan Gazeteciler Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu'nun yanı sıra Özgür Gündem gazetesi ile dayanışma gösterdikleri için terör propagandası yapmakla suçlanan, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Başkanı Şebnem Korur ve gazeteci Ahmet Nesin de tutuklananlar arasında yer alıyor.

Kirby, bir sosyal paylaşım sitesinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı, başbakanlığı döneminde Yüzüklerin Efendisi filminden Gollum karakterine benzettiği gerekçesiyle hapis cezasına carptirilan Rıfat Çetin ile ilgili bir soruyu da, “Bu konudaki haberleri görmedim ama bakacağım. Doğru ise, elbette bu da az önce sözünü ettiğim rahatsız edici eğilimin bir parçası" diye yanıtladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erol Önderoğlu, Ahmet Nesin ve Şebnem Korur Fincancı tutuklandı

'Türkiye-Suriye sınırından geçişler sürüyor'

Kirby, Rusya'nın Türkiye'den Suriye sınırını kapatmasını istemesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da şunları söyledi: “Türk hükümetinin Suriye sınırı ile baş etme çabalarına hakettiği değer verilmelidir. Bu çaba kusursuz mu? Hayır. Yabancı savaşçıların akışı ve malzeme geçişi hala var mı? Kesinlikle var ve bunu biliyoruz. Bunlarla başa çıkabilmeleri için Türkiye ile yakından çalışıyoruz. Sınırdan geçişlerden kaynaklanan meşru güvenlik endişeleri var, durumun farkındalar."