Son Dakika

ABD'den güvenli bölge açıklaması

A A

03.05.2016 - 11:51 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: AA

ABD yönetimi, Suriye'de güvenli bölge oluşturulması konusunda fikirlerinin değişmediğini açıkladı. Açıklama Beyaz Saray Sözcüsü'nden geldi. Josh Earnest, "Obama, güvenli bölgenin Suriye'de olup bitenlere bir alternatif oluştmadığını düşünüyor" dedi.

ABD'den güvenli bölge açıklaması

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında, Suriye'de devam eden iç savaşa ilişkin soruları cevapladı. Suriye'de güvenli bölge oluşturulması hakkında Başkan Barack Obama'nın fikrinin değişmediğini belirten Earnest, "Obama, güvenli bölge oluşturmanın şu anda Suriye'de olup bitenlere pratik bir alternatif oluşturacağını düşünmüyor" dedi.

Beyaz Saray: "Esad verdiği sözleri tutmalı"

Earnest, "Güvenli bölge teklifi, kara güçleri tarafından bölgenin güvenliğinin sağlanmasını gerektirmekte ve bu konuda ABD ipin ucunda olacaktır" ifadesini kullandı.

ABD'den Türkiye'ye anayasal prensiplerine dönme çağrısı

Başkan Obama'nın güvenli bölge fikrine karşı olduğunu söyleyen Earnest, şunları kaydetti:

"Açık olalım, Başkan Obama güvenli bölge fikrine karşı. Başından beri bunu söylüyor çünkü ABD'yi bunu yapmaya zorlayan bir pozisyona düşürmek istemiyor. Yoğunlaşmamız gereken alan IŞİD'e karşı mücadele olmalı."

Donald Trump'tan Türkiye'nin tezine destek

Ayrıca Earnest, uluslararası tarafların Suriye'de çatışmaların durdurulması konusunda verdikleri sözleri yerine getirmesi gerektiğini belirtti. Earnest, "Çatışmaların durdurulması anlaşmasının yenilenmesini dayatmalıyız. Özellikle Beşşar Esad rejimi, verdiği sözleri yerine getirmeli. Rusya'nın Esad rejimi üzerindeki etkisini kullanarak, Esad'ın sözlerini yerine getirmesini sağlamalıdır" diye konuştu.

Earnest, hedeflerinin çatışmaların durdurulması anlaşmasının farklı bölgelerde de uygulanmasını sağlayarak, ülkedeki şiddeti düşürmek olduğunu kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de bir soru üzerine Halep çevresinde güvenli bölge oluşturulmasını değerlendirdi. Suriye'de sadece belli bir bölgenin değil, ülkenin genelinin güvenli olmasını umut ettiklerini vurgulayan Kirby, "Bizim görmek istediğimiz bütün Suriye'nin güvenli bölge olması. Çatışmaların durdurulması anlaşması bütün Suriye'ye yayılmalı. Biz bunu hedefliyoruz" dedi.

Halep'te hastanenin hedef alınması

Kirby, ayrıca bir soru üzerine Halep'te hastanelerin bombalanması hakkında konuştu.

Halep'te sivil halka karşı yapılan saldırıları "ölçüsüz" olarak değerlendiren Kirby, "Bunlar sona ermeli. Esad rejimi sivil halkı hedef almaya devam ediyor. Şimdi ise masum insanları ve sağlık görevlilerini hedef alıyor ve bu kesinlikle kınanacak bir durumdur" değerlendirmesinde bulundu.