ABD'den İran'a yeni yaptırımlar!

ABD'den İran'a yeni yaptırımlar!

ABD, İran’ın balistik füze programına katkı yaptıkları gerekçesiyle 11 şirket ve şahsa yaptırım kararı aldı. 

ABD Hazine Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, yaptırımların, İran’ın balistik füze programına katkı sundukları belirtilen 5 İran vatandaşı ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Çin merkezli şirketleri hedef aldığı kaydedildi. Söz konuşu şirket ve şahısların yabancı tedarikçileri aldatarak üçüncü ülkelerde paravan şirketler kullandığı ve böylece “hassas ürünlerin” son kullanıcılarının gizlendiği vurgulanan açıklamada, yaptırım uygulanan şirket ve kişilerin ABD bankacılık sistemini kullanmasının engellendiği belirtildi. 


Bakanlığın Terörizm ve Finansal İstihbarattan Sorumlu Müsteşar Vekili Adam Szubin, yeni yaptırımlara ilişkin açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:
“İran'ın balistik füze programı, bölgesel ve küresel güvenliğe ciddi tehdit teşkil ediyor ve uluslararası yaptırımlara tabi olmaya devam edecektir. ABD’nin, Ortak Kapsamlı Eylem Planı haricinde, terörizmi desteklemesi, bölgesel istikrarsızlık, insan hakları ihlalleri ve balistik füze programının da aralarında bulunduğu İran’ın diğer eylemlerine yönelik yaptırımlarına güçlü şekilde devam edeceğini sürekli olarak dile getirdik.” 


ABD yönetiminin İran ile yürütülen mahkum değişimi görüşmeleri nedeniyle balistik füze programına katkı sağlayanlara yönelik yaptırım kararını ertelediği belirtiliyordu. ABD dün de Uluslararası Atom Enerjisi Ajansının (UAEA) İran’ın nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirdiğine dair nihai raporunun ardından Tahran’ın nükleer programı nedeniyle uyguladığı yaptırımları kaldırdığını bildirmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS