ABD'den İstiklal'deki terör saldırısıyla ilgili ilk tepki

ABD'den İstiklal'deki terör saldırısıyla ilgili ilk tepki

İstiklal Caddesi'nde yaşanan terör saldırısına ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan tepki geldi. Bakanlık Sözcüsü Kirby, terör saldırılarını "en güçlü şekilde kınadıklarını" belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby: “Şiddetle kınıyoruz.”


İstanbul’da gerçekleşen terör saldırısını en güçlü şekilde kınadıklarını belirten Kirby, "Hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı diliyoruz ve yaralıların da bir an önce iyileşmesini umut ediyoruz" dedi.


Soruşturma aşamasında Türk yetkililerle yakın ilişki içinde olacaklarını vurgulayan Kirby, "ABD, NATO müttefiki Türkiye ile ortak tehdit olan terör konusunda dayanışma içerisinde duruyor. Bu kirli saldırı, Türkiye’de, Türk vatandaşları ve uluslarası ziyaretçileri aynı şekilde hedef alan savunulamaz şiddet saldırlarının devamıdır” ifadelerini kullandı.


ABD İstanbul Başkonsololuğu'ndan atılan tweet şu şekilde; "İstiklal'deki patlamanın şoku ve üzüntüsü içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin yasını paylaşıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz"— ABDIstanbul (@ABDIstanbul)  Saldırıda hayatını kaybedenler belli oldu


NATO Genel Sekreteri: "Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez"


Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını güçlü şekilde kınadı.


Stoltenberg, Beyoğlu'ndaki terör saldırısıyla ilgili yazılı bir açıklama yayımladı. Bunun masum siviller ve NATO müttefiki Türkiye'yi hedef alan başka bir terör saldırısı olduğunu ifade eden Stoltenberg, kurbanların aileleri ve Türk halkının acısını paylaştığını belirtti. 


NATO Genel Sekreteri, "Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez. Tüm NATO müttefikleri, Türkiye'nin yanında ve terörün her türlüsüyle mücadelede birlikte duruyor" dedi.


Fransız Dış İşleri Bakanı: "Alçakça ve korkakça"
Fransız Dış İşleri Bakanı Jean-Marc Ayrault, İstanbul’un merkezinde gerçekleşen canlı bomba saldırısı için “Alçakça ve korkakça” ifadelerini kullandı. “İnsanların ölümüne sebep olan buu alçakça ve korkakça saldırıyı şiddetle kınıyorum” diyen Jean-Marc Ayrault, İstanbul ile dayanışma içinde olduklarını ekledi.


Taksim'de canlı bomba saldırısı


Avrupa Birliği de saldırıları kınadı


AB’nin açıklamasında, İstanbul'un turistik bölgesinin başka bir bombalı saldırıya hedef olduğu, saldırının sonuçlarının çok dramatik olduğu belirtildi. Ölenlerin ailelerine ve dostlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilendi.


"AB olarak Türkiye'ye verdiğimiz süregelen dayanışma ve desteğimizi yineliyoruz. AB tüm terör saldırılarını kınıyor. Bu saldırı bir istisna değil" ifadeleri kullanıldı.


İngiliz AB Dışişleri Bakanı Lidington: "Anlamsız bombayı kınıyorum"


İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde düzenlenen terör saldırısını sosyal medya hesabından yayımladığı mesajla kınadı. Saldırıyı “anlamsız” diye nitelendiren Hammond, “Bu sabah İstanbul’da yaşanan anlamsız bombalamayı kınıyorum. Türk halkıyla dayanışma içindeyim.” ifadelerini kullandı.


İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David Lidington da saldırıyı Hammond gibi “anlamsız” diye nitelendirdi. Saldırıyı kınayan Lidington, “İngiltere Türk dostlarının bu zor zamanda yanındadır ve sorumluların izinin sürülmesinde gerekebilecek her türlü yardıma hazırdır. Birlik, sükunet ve kararlılık ile terörizm tehdidini yenebiliriz” ifadelerini kullandı.


Dünya basını saldırıları böyle gördü


Almanya'dan vatandaşlarına uyarı


Almanya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan mesajda, Türkiye'deki Alman vatandaşlarına otel ve evlerinden ayrılmamaları ve medyayı yakından takip etmeleri uyarısında bulunuldu.


Yunanistan Dış İşleri Bakanlığı, İstanbul’da gerçekleşen terör saldırılarını şu sözlerle kınadı: "Yunan halkı ve devleti olarak kesin surette, kaynağı olursa olsun terörü kınıyoruz. Türk halkının, kurbanların ve ailelerinin acısını en içten şekilde paylaşıyoruz."


{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS