ABD'den Kuzey Koreli 10 kişiye yaptırım

ABD'den Kuzey Koreli 10 kişiye yaptırım

ABD Hazine Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Kuzey Kore’ye uygulamaya başladığı "varlık dondurma" kararını desteklemek amacıyla hükümetin nükleer girişimlerini destekleyen Koreli 10 kişiyi ve 2 kuruluşu yaptırım listesine ekledi.

ABD Hazine Bakanlığı'nın yaptırım uygulayacağı iki kuruluş, Kuzey Kore Merkezi Askeri Komitesi ve Ulusal Savunma Komitesi olarak belirlendi. Ülkenin kitle imha silahları edinmesi faaliyetleriyle doğrudan ilgili Choe Chun Sik ve Kang Mun-kil adlı iki üst düzey yetkilisi, Ulusal Savunma Komitesinin Başkanı Kim Jong Un ve Başkan Yardımcıları, Mısır Büyükelçisi Pak Chun da bulunuyor.

Büyükelçi Chun, hali hazırda yaptırım listesinde olan Kuzey Kore Maden Kalkınma ve Ticaret Şirketine (KOMID) destek vermesi nedeniyle kara listeye alındı. KOMİD'in Mısır'daki faaliyetlerini ve Sudan ile ilişkilerini yürüten Kim Song Chol ve Son Jong Hyok de aynı şekilde yaptırım listesinde.

Hakkında yaptırım kararı alınan bu kişi ve kuruluşların ABD'de bulunan mal varlıkları dondurulurken, Amerikalılarla tüm ticari ilişkileri yasaklandı.

ABD’nin konuya ilişkin açıklamasında yaptırımların Kuzey Kore'nin devam eden yasa dışı nükleer denemelerinden sorumlu tutulması açısından önem taşıdığı ifade edildi. ABD Hazine Bakanı Jack Lew'in şu görüşlerine yer verildi: "Bugün, BMGK, Kuzey Kore'ye yaptırımları içeren tarihi bir tasarıyı onayladı ve ABD bu baskıcı rejimin destekçilerini hedef alan müeyyideleri açıkladı. Bu kararlarla Kuzey Kore'nin provokatif, tehlikeli ve istikrar bozucu faaliyetlerine karşı güçlü ve birleşmiş bir karşılık verildi."

Lew, ayrıca BM ile koordineli girişimlerin Kuzey Kore'ye açık bir mesaj niteliği taşıdığını belirterek, "Global toplum Kuzey Kore'nin yasa dışı nükleer ve balistik füze denemelerine müsamaha göstermeyecek ve ülke ihtiyatsız eylemlerine devam ettiği sürece ciddi sonuçları olacak" ifadesini kullandı.

Bu doğrultuda ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer programından sorumlu Atom Enerjisi Sanayi Bakanlığı, Ulusal Savunma Bilimleri Akademisi ile Ulusal Havacılık Geliştirme İdaresine yaptırım uygulayacak.

Daha önce yaptırım kapsamına alınan Namchongang Trading adlı Kuzey Kore şirketinin paravan kuruluşu olduğu gerekçesiyle Namhung Trading şirketi de yaptırımlara dahil edilecek.

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS