Son Dakika

ABD'den Rus uçağı için açıklama

A A

02.02.2016 - 11:34 Son Güncelleme: | Haber Kaynağı: Nafiz Albayrak/ New York / DHA

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konasenkov'un “Suriye'deki Rus hava kuvvetleri Türkiye hava sahasını ihlal etmedi. Türk tarafının ortaya attığı Su-34 uçağının hava sahasını ihlal ettiği iddiaları, asılsız propaganda" açıklamalarına ABD'den yanıt geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, bir Rus savaş uçağının, 29 Ocak'ta Türk ve NATO hava sahasını ihlal ettiğini doğruladı. Kirby, Rusya'yı Türk hava sahasına saygı göstermeye ve bölgede istikrarsızlığı daha da arttırabilecek eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

ABD'den Rus uçağı için açıklama

Başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, konu ile ilgili soruları yanıtlayan John Kirby, “Bir Rus savaş uçağının 29 Ocak'ta Türkiye ve NATO hava sahasını ihlal ettiğini doğrulayabiliriz. Rus uçağının, Türkiye ve dolayısıyla NATO hava sahasına girdiğinden hiçbir şüphemiz yok" diye konuştu.

ABD'nin, Türkiye ile dayanışma içinde olma konusunda NATO ile aynı görüşte olduğunu vurgulayan Kirby, Rusya'ya Türk hava sahasına saygı gösterme ve bölgede istikrarsızlığı daha da artırabilecek girişimlere son verme çağırısında bulundu. Kirby, Türkiye ve Rusya'nın ikili ilişkiler içinde gerilimin tırmanmasını önleyecek önlemler almasının önemli olduğunu belirtti.

Davutoğlu: "Rusya'yı bir kez daha uyarıyoruz"

Rusya, hava sahası ihlalini ikinci kez reddetti

Kirby, Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün Suriye'ye mühimmat taşıyan MİT tırları ile ilgili haberleri yapmasından sonra tutuklanmaları ve haklarında iki kez yaşam boyu hapis cezası istenmesi ile ilgili bir soruya verdiği yanıtta da “Türk yetkilileri, medya da içinde olmak üzere  ama  medya ile sınırlı kalmadan, tüm bireylerin ve örgütlerin, Türkiye anayasası tarafından da güvence altına alınan, basın ve düşünce açıklama özgürlüğüne sahip çıkmaya ve güvence altına almaya çağırıyoruz" diye konuştu.