ABD'den Rusya ile Suriye konusunda işbirliği mesajı

ABD'den Rusya ile Suriye konusunda işbirliği mesajı

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Rusya'nın hem Suriye'deki krize siyasi çözüm bulunması hem de IŞİD'in yenilgiye uğratılması noktasında paralel bir çaba yürütmesi halinde, Washington ve Moskova'nın Suriye konusunda "işbirliği alanları bulabileceğini" bildirdi.

Carter, Ukrayna Savunma Bakanı Stepan Poltora ile görüşmesinin ardından, düzenlenen ortak basın toplantısında bir soru üzerine, geçen hafta Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile telefon görüşmesini yaptığını hatırlatarak, Rusya'nın hem IŞİD'in yenilgiye uğratılması hem de Suriye'de siyasi çözüm ihtiyacına yönelik arzuyu paylaşması gerekliliği üzerinde durulduğunu aktardı.


Suriye'deki Rus askeri tesisleri uydudan görüntülendi


Suriye Rus insansız hava araçlarıyla vurdu


Bu iki hedefe yönelik çabaların eş zamanlı yürütülmesi gerektiğini, mantıklı olanın bu olduğunu kaydeden Carter, şöyle devam etti:


"IŞİD'in yenilgiye uğratılması için çabalarken, bir yandan da siyasi bir çözüm için gayret göstermemek, IŞİD'in temelinde yatan türden aşırılığı beslemek anlamına gelir ve eğer Rusya'nın görüşü buysa, bu bir çelişkidir. Bu çelişkiden çıkmanın yolu da bu iki hedef üzerinde paralel çaba yürütmektir ve bu temelde, siyasi ve askeri adımın paralel ilerlediği bir yolu Rusya ile görüşmeye hazırız. Ancak bu, beraberinde siyasi bir geçişin eşlik bir ettiği bir kulvarda mümkündür çünkü aksi bir durum, daha önce dediğim gibi, IŞİD'in yenilgisine yol açmaktan ziyade IŞİD fenomenine benzin dökmektir. Hem siyasi hem askeri kulvarda (Rusya'nın) niyetleri hakkında onlarla görüşeceğiz. Ancak bu iki kulvarın paralel ve eş zamanlı ilerlemesi kritik önem taşıyor."


Obama, Putin'i IŞİD karşıtı koalisyona katılmaya davet edecek


Carter, "Rusya'nın Suriye'deki sorunlar ve şiddetin kızışmasına katkıda bulunmasının bir yolu, Esad'ın tüm düşmanlarına ayrım gözetmeksizin saldırması olur ve hem siyasi kulvar hem de IŞİD karşıtı kulvarda eş zamanlı çaba göstermeleri gerektiğini söylerken de tam olarak bunu demek istiyorum. Mantıklı olan yol bu ve böyle bir yolda iş birliği alanları bulabiliriz. Ama söz konusu olan Suriye'deki iç savaşa benzin dökmekse bu bizim bakış açımızdan elbette yapıcı olmaz" diye konuştu.


Bakan Carter, bir başka soru üzerine de ABD ve Rusya'nın Suriye'deki çıkarları çakışsa bile ABD'nin Ukrayna'ya verdiği destekte ve Rusya'nın oradaki askeri eylemlerinin kınamasında bir değişiklik olmayacağının altını çizdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS