ABD'den Suriye'deki Türkmenler açıklaması

ABD'den Suriye'deki Türkmenler açıklaması

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkmenlerin IŞİD'e karşı "çok etkili bir savaş gücü" olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında, konuyla ilgili soruları yanıtladı. Türkmenlerin IŞİD'e karşı önemli bir güç olduğunu belirten Toner, "Daha önce birçok defa daha söylemiş olduğum gibi, Türkmenler, IŞİD'e karşı bizim desteklemeye çalıştığımız yerel güçlerden biri olarak çok etkili bir savaş gücü" ifadesini kullandı.


Muhalif birlikler Türkmen Dağı'nda ilerliyor


Toner, Esad rejiminin Bayırbucak Türkmen bölgesinde Rusya'nın da desteğiyle sürdürdüğü kara harekatı sonucunda gelen ölüm haberleri konusunda ise yorum yapmaktan kaçındı. Toner, konu üzerine yayınlanan haberleri görmediğini savunarak, "Bundan dolayı bu haberlerin güvenirliliğini teyit edemem" dedi.


Bayırbucak Türkmenleri sınıra yakın bölgelere yerleşti


Öte yandan Toner'e, "Paralel Yapı"nın, ABD siyasetçilerine 100 binlerce dolar "uygunsuz" bağışlarda bulunduğu yönünde ABD medyasında yer alan haberler soruldu. Toner, paralel yapı üzerine yapılan haberleri görmediğini belirterek, "Bu haberlere ve iddialara bakmam gerekiyor, ben görmedim" diye konuştu.


ABD gazetelerinden USA Today, ABD Kongresi üyesi ve başkan adaylarının kampanyalarına son yıllarda yapılan bağışları yazmıştı.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS