ABD'den Türkiye'nin 'YPG ile işbirliği' eleştirilerine yanıt

ABD'den Türkiye'nin 'YPG ile işbirliği' eleştirilerine yanıt

Türkiye'nin YPG ile işbirliğine yönelik sert eleştiriler yönelttiği ABD'den bir kez daha yanıt geldi. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu en son da Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın tepki gösterdiği konuya ilişkin ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, Suriye'deki IŞİD'le mücadele konusunda Türkiye ile yakın ilişki içinde olduklarını fakat Suriye Demokratik Güçlerini desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Kirby, günlük basın toplantısında bir soru üzerine Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Antalya’da yaptığı konuşmada, PYD’nin amacının Suriye’de daha fazla toprak alarak Suriye’yi bölmek olduğunu belirtip, “Biz kendilerine (ABD) bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar. Bizim de zaten tepkimiz bunaydı” ifadesini kullanmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.


ABD askerlerinin üniformalarında dikkat çeken YPG armaları


Türkiye'nin bölgede önemli bir partner ve güçlü bir NATO müttefiki olduğuna dikkati çeken Kirby, "Müttefikimiz olan bütün ülkelerle olduğu gibi IŞİD'e karşı mücadelede Türkiye ile işbirliği içinde olmaya devam edeceğiz" dedi.


Kirby, "Türkiye'yle güçlü bir ilişkimiz var. IŞİD sınırlarındaki bir tehlike ve onlar için gerçek bir problem. IŞİD'e karşı verdikleri mücadeleden dolayı memnunuz" yorumunu yaptı.


Kirby ayrıca, Suriye Demokratik Güçlerinin sadece Kürtlerden oluşmadığının altını çizerek, "İçlerinde farklı birçok yapı olduğu gibi Araplar da var" değerlendirmesinde bulundu.


Menbic operasyonuna destek için YPG şartı


Cumhurbaşkanı Erdoğan: "ABD'yi kınıyorum"


ABD askerlerinin ypg armasıyla görüntülerinin kamuoyuna yansımasının ardından 28 Mayıs'ta Diyarbakır'daki konuşmasında tepki göstermiş ve "ABD'nin YPG'ye vermiş olduğu desteği kınıyorum. Bize verilen söz bu değil. Ben siyasetin dürüst yapılacağına inanan birisiyim. Dolayısıyla bize dost olanlar, bizimle NATO'da müttefik olanlar kalkıp da kendi askerini YPG'nin işaretleriyle Suriye'ye göndermemeli, gönderemez. Hala 'YPG'ye biz destek vermeye devam edeceğiz, o PKK değildir' diyenler lütfen gel de bunun bizden dersini al. Yanlış yerde duruyorsunuz. Bizzat terör örgütüyle ilgili bütün belgeleri veriyoruz. Ama attıkları adımlar yanlış'' demişti.


Erdoğan: 'ABD'yi kınıyorum'


Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: "ABD terör örgütünü ortak görüyor"


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da PYD'nin amacının Suriye'yi bölmek olduğunu söyleyerek, ABD'yi Suriye'nin geleceği için tehlikeli bir sürece girmekle eleştirmişti. 30 Mayıs'ta konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, şunları söylemişti: "Biz kendilerine bu uyarıları da yaptık. Oysa güçleri birleştirsek, onların özel güçleri var, bizim özel güçlerimiz var ama maalesef hem Rusya hem de ABD bir terör örgütünü ortak görüyorlar ve destek veriyorlar."


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan ABD ve Rusya'ya mesaj


ABD’nin Yüksek Mobiliteli Topçu Roket Sistemleri’nin (HIMARS) teslimini geciktirmesiyle ilgili de mesaj veren Çavuşoğlu, "Bu konuda vardığımız anlaşmada da maalesef ABD sözünü tutmuyor. Biz tamamen hazırız, şimdi de bu anlaşmaları uygulamak yerine gidip YPG arması takıyorlar. Yaptıkları gerçekten müttefikliğe de dürüstlüğe de sığmaz. Tam çifte standart” demişti.


Genelkurmay Başkanı Akar: "Verilen sözlere sadık kalınmalı"


Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar da dün Efes 2016 Tatbikatı’nın Seçkin Gözlemci Günü faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından yaptığı konuşmada, TSK'nın sorunların öncelikle diyalog yoluyla çözümünden yana olduğunu belirterek, "Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ülkemiz ve bölgenin huzur ve güvenliğini bozan ihlallere duyarsız kalması, bunlara müsaade etmesi de asla beklenemez. Türk Silahlı Kuvvetleri bölgemizde ve dünyada, barış ve istikrarın sağlanması için kurulan ittifaklara da destek sağlamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki, ittifaklar kurulurken verilen sözler ve varılan mutabakatlar, karşılıklı birer ahittir. Buna sadık kalınmalı.”


Cumhurbaşkanı ve Başbakan Efes 2016 Tatbikatı'nda


Rusya'nın "Türkiye Irak'tan çekilsin" açıklaması


Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı günlük basın toplantısında Kirby'e Rusya Dışişleri Bakanı'nın "Türkiye askerlerini Irak'tan çekmeli" şeklindeki sözleri yöneltildi. Buna karşılık ise Kirby, "Biz bu sorunun Türkiye ve Irak arasında halledilmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi.


ABD'li komutan YPG ile görüşmeden sonra Ankara'da


“İdlib’de ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz”


Kirby, bir soru üzerine, Suriye’de Rus jetlerinin muhaliflerin kontrolündeki İdlib'de El-Vatani ve İbn-i Sina hastanelerini bombalamasını değerlendirdi. ABD’nin Rusya ile işbirliği içinde bu konunun aydınlanması üzerine çalıştığını aktaran Kirby, “İdlib’de ne olup bittiğini anlamaya çalışıyoruz. Kimin sorumlu olduğuna dair elimizde tam bir bilgi yok” diye konuştu.


Kirby, “Çatışmaların Durdurulması anlaşması dahilinde kurulan Görev Gücü ve Rusya ile birlikte yakın temas halindeyiz” ifadesini kullandı.


İdlib’den çekilen fotoğrafları “rahatsız edici” şeklinde tanımlayan Kirby, “Elbette ki sivillerin ölümü çatışmaların durdurulmasının ihlalidir” şeklinde konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS