ABD'den Türkiye'nin YPG'yi vurmasına ilişkin açıklama

ABD'den Türkiye'nin YPG'yi vurmasına ilişkin açıklama

Türkiye Cerablus'ta IŞİD'i hedef alan hava operasyonu ve topçu saldırısının öncesinde dün akşam saatlerinde de yine bu örgüte ait hedeflerle birlikte PYD'nin silahlı kolu YPG'yi obüslerle vurmuştu. ABD'den PYD'nin vurulmasıyla ilgili açıklama geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, "Tansiyonun yükselmemesi için çalışıyoruz. Her iki tarafa da burada asıl düşmanın IŞİD olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz" dedi.

TSK dün akşam saatlerinde Cerablus'taki IŞİD ile Münbiç'in kuzeyindeki PYD'ye ait hedefleri obüslerle vurmuştu, sabah saatlerinde de Cerablus çevresindeki IŞİD hedefleri, koalisyon güçleriyle ortaklaşa olarak hava saldırısıyla hedef alındı ve top atışıyla vuruldu. TSK'nın dün IŞİD ile birlikte Münbiç'in kuzeyindeki YPG'yi de hedef alması ABD'li yetkililere soruldu.


Türkiye IŞİD ve YPG hedeflerini vurdu


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük bilgilendirme toplantısında bu konuyla ilgili bir soruya, bu konuda Türk yetkililer ve Suriye Demokratik Güçleri temsilcileriyle temas halinde olduklarını belirterek, tansiyonun yükselmemesi için çalıştıklarını ifade etti. Toner, "Her iki tarafa da burada asıl düşmanın IŞİD olduğunu hatırlatmaya çalışıyoruz" dedi.


PYD lideri Salih Müslim'den TSK'nın Cerablus operasyonuna tepki


Türkiye ile Rusya arasında ilişkilerin düzelmesi ve İncirlik Üssü'nün kullanımına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Toner, özel diplomatik konuşmalarda konuyu ele aldıklarını dile getirdi. Toner, İncirlik'in kullanımına izin verdiği için Türkiye'ye müteşekkir olduklarını anlattı.


TSK'nın harekatının öncesinde boşaltılan Karkamış'a Cerablus'tan havan atıldı


Washington ile Moskova arasında Suriye krizini çözüme kavuşturmak için görüşmelerin sürdüğünü anımsatan Toner, Türkiye ve Rusya'nın da ABD ile Uluslararası Suriye Destek Grubu içinde yer aldığını, Suriye konusunda söz hakkı sahibi olduklarını kaydetti.


"Suriye hakkında Rusya ile aramızda ne kadar daha iyi ve yapıcı bir ilişki olabilecekse Türkiye ile Rusya arasında da aynısı olsun isteriz ama kendi açımızdan henüz o noktada değiliz" diyen Toner, Suriye'de barışçıl bir çözüme ulaşılmasında Türkiye'nin katkılarına değer verdiklerini vurguladı.


Toner, Rusya ile devam ettirdikleri görüşmelerde ilerleme sağladıklarını ancak sorunun çözümü noktasına henüz varmadıklarını sözlerine ekledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS