ABD'den Zaman Gazetesi tepkisi

ABD'den Zaman Gazetesi tepkisi

Zaman Gazetesi'ne kayyum atanmasına ABD'den tepki geldi. Dışişleri Sözcüsü John Kirby, gelişmeleri "Endişe verici" olarak niteledi.

Kirby, Türk hükümetinin bir süredir medya kurumlarına ve kendini eleştirenlere yönelik kaygı verici hukuk ve kolluk eylemlerinde bulunduğunu söyledi.  Bu olayı da bu eğilimin son halkası olarak niteledi. 


Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri'den de açıklama var. Piri, bir süredir yaşanmasından çekinilen olayın meydana geldiğini söyledi. "Basın özgürlüğüne darbe maalesef sürüyor" açıklamasını yaptı.


AB: Endişe ile not ettik


Avrupa Birliği Komisyonu, Zaman gazetesi ile ilgili gelişmeleri büyük endişe ile not ettiklerini ve yakından takip etmeye devam ettiklerini açıkladı.


Konuyla ilgili bir soruya cevap veren AB Dış Politika Sözcüsü Maja Kocıjančič, aday ülke Türkiye'nin mümkün olan en yüksek demokratik standart ve uygulamalara kavuşması gerektiğini sürekli tekrarlaya geldiklerini ve bunlar arasında basın özgürlüğünün de var olduğunu vurguladı.


Sözcü, AB ile müzakere eden her ülkenin; insan hakları ve bu bağlamda ifade özgürlüğünü Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile uyumlu hale getirmesi gerektiğini kaydetti. 


CPJ tepki gösterdi


Türkiye'nin en çok satan Zaman gazetesine kayyum atamasına dünyadan tepkiler dinmiyor. Uluslararası Gazetecileri Koruma Cemiyeti (CPJ), kayyum atanmasından endişe duyduğunu dile getirdi.


Kayyum atanmasını sert bir dille eleştiren CPJ İdari Müdürü Joel Simone, “Mahkemenin bugünkü hamlesi Türkiye'de eleştirel gazetecilik adına geriye kalanları etkin şekilde boğmanın yoludur" diye konuştu.


CPJ adına açıklama yapan Joel Simon, Zaman gazetesi ve Today's Zaman'a kayyım atandığı haberini uluslararası basında çıkan haberler eşliğinde paylaştı.


Zaman ile Today's Zaman'ın hem Türk toplumunu hem de dünya kamuoyunu bilgilendirmede kritik rol üstlendiğini belirten Simon şöyle konuştu: “Zaman ve Today's Zaman, Türkiye toplumu ile dünyayı bilgilendirmekte önemli ve kritik bir rol oynuyorlar. Türkiyeli yetkililer, gazeteleri sindirmek için saldırgan hareketler yerine basın özgürlüğünü ve gazetecilerin haklarını korumaya yönelik anayasal yükümlülüklerini yerine getirmeliler."


CPJ, Zaman'a kayyum atanmasına gerekçe olarak 'terörizm propagandası'nın gerekçe gösterildiğine dikkati çekti. Zaman yayın grubunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın muhalifi olduğunu belirtilen CPJ, gazete çalışanlarının kayyımların gelmesini beklediğini kaydetti.


Gazete yönetiminin karara ancak kayyımların gelmesinden sonra itiraz edebileceği bilgisini veren CPJ, daha sonra Today's Zaman Genel Yayın Yönetmeni Sevgi Akarçeşme ile görüştüklerini dile getirdi. Akarçeşme yaptığı açıklamada, kayyım atanması haberini ajanslardan öğrendiklerini söyledi. Akarçeşme, daha önce diğer medya gruplarına yapılanlar gibi bugün kendi gazeteleri için de son baskı olabilme ihtimalinden endişe ettiklerini dile getirdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS