AB'den Can Dündar ve Erdem Gül iddianamesine tepki

AB'den Can Dündar ve Erdem Gül iddianamesine tepki

Avrupa Birliği'nden gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül için istenen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına tepki geldi. Karardan şoke olduğunu belirten Genişlemeden Sorumlu Komiser Johannes Hahn, orantılı olma çağrısı yaptı. İddianameye basın örgütlerinden de tepki var.

Hahn, Twİtter hesabından paylaştığı mesajlarda, hukuk önünde eşitlik ve orantılılığın bir zorunluluk olduğunu belirtti. Herkesin bağımsız ve şeffaf bir soruşturma sürecine tabi olması gerektiğinin altını çizdi.


Dünya basını ''Umut Nöbeti''ndeydi


Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiserinden Türkiye'ye çağrı da vardı. Hahn, Türkiye'nin üye adayı devlet olarak Avrupa Konvansiyonu'nun ifade özgürlüğü ve insan hakları maddelerine tam saygı göstermesi gerektiğini ifade etti.


Selin Sayek Böke'den basın özgürlüğü vurgusu


İddianameye bir tepki de Paris Merkezli Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütünden geldi. Örgütün genel sekreteri Cristophe Deloire imzalı açıklamada, savcılığın bu iddianameyle, "Bağımsız olmadığını gösterdiği" ifade edildi. Açıklamada, "İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ni bu mantık dışı iddianameyi savcılığa göndererek Türkiye adaletinin onurunu kurtarmaya çağırıyoruz" denildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS