AB'den ‘diyaloğa devam’ kararı

AB'den ‘diyaloğa devam’ kararı

Türkiye’de son birkaç haftadır yaşanan gelişmeleri ilk kez dışişleri bakanları düzeyinde ele alan Avrupa Birliği, bu konuda konsensüsten oldukça uzak olduğunu gösterdi.

AP Başkanı Martin Shulz: İdam gelirse üyelik görüşmeleri sona erer


Toplantıda Türkiye’yle müzakerelerin kesilmesini isteyen tek ülke Avusturya oldu. Hürriyet'te yer alan habere göre, AB bakanları, ilişkilerin geleceği konusunda karar vermesi gerekenin Türkiye olduğu yönünde görüş bildirdi. İdam cezası ise AB’nin kırmızı çizgisi olmayı sürdürüyor.Yanlış olur görüşü


Avusturya Dışişleri Bakanı Sebastian Kurz, insan hakları alanında Türkiye’nin Avrupa’dan çok uzaklaştığını belirterek, “Türkiye ile müzakerelerin devamından yana değilim. Türkiye’nin AB’de yeri yok” dedi. Lüksemburg, Belçika ve Hollanda da olumsuz yaklaşım sergileyen ülkeler arasında yer aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson ise “Türkiye’yi bir köşeye itmememiz çok önemli. Ortak çıkarlarımıza aykırı olacak şekilde aşırı tepki göstermemeliyiz” dedi. Johnson, Türkiye’nin çok zor bir durumla, çok ciddi bir darbe girişimiyle karşı karşıya kaldığının hatırlanmasını istedi.


İngiltere’nin bu yaklaşımına Polonya, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti ve Baltık ülkelerinden destek geldi. AB’nin iki büyük ülkesi Fransa ve Almanya da diyaloğun kesilmemesinden yana tavır koydu. Buna gerekçe olarak ise müzakerelerin kesilmesinin yarardan çok zarara neden olacağı gösterildi.


AB'den vize açıklaması: Böyle giderse 2018'e sarkar


HDP ile CHP’yi karıştırdı


AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, toplantı girişinde yaptığı açıklamada HDP ile CHP’yi karıştırdı. Mogherini, “Bildiğiniz gibi CHP liderlerinin tutuklanmasının ve son birkaç haftadır alınan diğer önlemlerin ardından Türkiye’deki gelişmelere ilişkin tepkimizi birleşik şekilde gösterdik” ifadelerini kullandı. Yazılı açıklamada bu hata düzeltildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS