AB'den Facebook ve Twitter adımı

AB'den Facebook ve Twitter adımı
Hiç :182 Kişi Az :330 Kişi Orta :478 Kişi Çok :335 Kişi

Avrupa Birliği, Facebook ve Twitter gibi teknoloji şirketlerinin nefret söylemi barındıran içeriklerin kaldırmasını içeren bir anlaşmayı Haziran’a kadar hayata geçirmeyi istiyor.

AB Komisyonu’nun Adalet ve Tüketici Haklarından Sorumlu Üyesi Vera Jourova, AB Adalet ve İçişleri Bakanları Toplantısı'nda da ele alınan konuyla ilgili, “Avrupa'da online nefret söyleminin endişe verici bir hal aldığını ve teknoloji şirketlerinin harekete geçme sorumluluğu bulunduğunu” söyledi.


AB üyeleri prensipte anlaşmaya vardı


AB Komisyonunun teknoloji şirketleri, üye devletler ve sivil toplumla yakın bir diyalog içerisinde olduğunu ifade eden AB yetkilisi, nefret söylemi içeren paylaşımların kaldırılmasını öngören düzenlemede prensipte anlaşmaya vardıklarını ifade etti.


Haziran gibi, teknoloji şirketleriyle mutabakata varmak istediklerini ifade eden Jourova, önlemlerin konuşma ve ifade özgürlüğüne saygı göstereceğini, amaçlarının da bunları sınırlama değil, nefret suçuyla mücadele olduğunu vurguladı.


İçerikler kaldırılacak


Prensipte varılan anlaşmaya göre, teknoloji şirketleri ihbar üzerine, ırk, renk din, ulus ve etnik köken temelli şiddet ve nefret içeren söylemleri, uluslararası ve AB yasaları kapsamında kaldıracak.


Şirketler, yazıları hızlı bir şekilde gözden geçirecek. Teknoloji şirketleri, nefret söylemi içeriklerinin kaldırılması ile ilgili referans sağlayacak sivil toplum ortaklarıyla irtibat halinde olacak.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS