AB'den Rus jetinin düşürülmesinin ardından serinkanlılık çağrısı

AB'den Rus jetinin düşürülmesinin ardından serinkanlılık çağrısı

Türkiye'nin sınır ihlali gerekçesiyle Rusya'ya ait jeti düşürmesiyle bölgedeki ilişkilerde gerginlik had safhaya yükseldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in tepkisi, "Sırtımızdan bıçaklandık" oldu. Yaşananlara ilişkin Avrupa Birliği'nden (AB) de açıklama geldi. AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "serinkanlı ve sakin" kalınması çağrısı yaptı.

AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesinin ardından resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Rus jetinin düşürülmesinin ardından bu ortamda, herkes serinkanlı ve sakin kalmalı" dedi.


Suriye sınırında savaş uçağı düşürüldü


AB Komisyonu sözcülerinden Alexander Winterstein da, düşürülen Rus savaş uçağı ile ilgili, "Bu aşamada gelişmeleri yakından takip ediyor ve tam olarak ne yaşandığını saptamaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.


Putin'den düşürülen uçak için ilk tepki


Öte yandan, NATO Konseyi, Türk hava sahasını ihlal eden Rus savaş uçağının düşürülmesi nedeniyle olağanüstü toplanacak. Türkiye'nin talebiyle TSİ 18.00'de başlayacak ve NATO Genel Sekreteri ile üye ülkelerin büyükelçilerinin katılacağı toplantıda, Türkiye, uçağın düşürülmesi ile ilgili bilgilendirme yapacak.
Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Ahmed Fevzi ise, Türk hava sahasını ihlal eden savaş uçağının düşürülmesinin, suriye'deki krizi daha karmaşık hale getirebileceğini söyledi.


NATO'dan düşürülen Rus uçağıyla ilgili açıklama


Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türk hava sahasını ihlal eden Rus Su 24 tipi savaş uçağına, devriye görevindeki 2 F-16 savaş uçağı tarafından müdahalede bulunulmuştu. uçak, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında, Suriye toprakları içindeki Bayırbucak bölgesine düşmüştü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS