AB'den Rusya ve Suriye açıklaması: "Umudumuz azalıyor"

AB'den Rusya ve Suriye açıklaması:  "Umudumuz azalıyor"

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Rusya'nın Suriye'deki bombardımanı umudumuzu azaltıyor. Esad rejimi güç kazandı ve ılımlı muhalifler zayıfladı. Ve Avrupa yeni sığınmacı akınlarıyla dolup taşıyor. Sığınmacı krizi limitlerimizi zorluyor" dedi.

Tusk, resmi ziyarette bulunduğu Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Suriye krizine ilişkin tüm dünyanın barışı umut ettiğini ve görüşmelern için hazır olduğunu belirten Tusk, "Ancak, Rusya'nın Suriye'deki bombardımanı umudumuzu azaltıyor. Esad rejimi güç kazandı ve ılımlı muhalifler zayıfladı. Ve Avrupa yeni sığınmacı akınlarıyla dolup taşıyor. Sığınmacı krizi limitlerimizi zorluyor" ifadelerini kullandı.

Tusk, Yunanistan'ın Schengen bölgesinden çıkarılmasını sığınmacı sorunu için bir çözüm olabileceğini düşünenlere seslenerek, "Bence hayır. Açık konuşayım, Yunanistan'ı Schengen bölgesinden çıkarmak hiç bir problemimizi
çözmez. Ne Suriye'deki savaşı bitirir ne de Avrupa'nın mültecilerin cazibe merkezi olmasını" şeklinde konuştu.

Yunanistan'ın sığınmacı akınından en çok etkilenen ülkelerden biri olduğuna dikkati çeken Tusk, "Adalarda yaşayan Yunan vatandaşlarının Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesi bir tesadüf değil" değerlendirmesinde bulundu.
Tusk, çözümün AB'nin dış sınırlarını güçlendirmekte olduğunu vurgulayarak, bunun Avrupa'dan gelecek daha güçlü destekle Yunanistan'ın çabalarını artırmasıyla olacağını dile getirdi.

Yunanistan Başbakanı Çipras da ülkesinin sığınmacılar konusunda orantısız bir yük kaldırdığını belirterek, bunu Avrupa ilke ve değerlerine saygı göstererek gerçekleştirdiğini anlattı.

Ege Denizi'nde NATO gemilerinin devriye gezecek olmasına da değinen Çipras, bu devriyelerin Türk kara suları ve sahillerinde göçmen kaçakçılarının tespitine yardımcı olacağına değindi.

Çipras, son zamanlarda ülkesinin sığınmacı krizine ilişkin birçok saldırıya maruz kaldığını söyleyerek, "Sınırların kapatılması ve duvarlar örülmesi gibi tekliflerde bulunuldu. Bu tür yaklaşımlar Avrupa'yı çıkmaza sürükler" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS