AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi: Petrole tavan fiyat uygulaması

AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi: Petrole tavan fiyat uygulaması

AB'den Rusya'ya yeni yaptırım paketi: Petrole tavan fiyat uygulaması

Ukrayna'daki Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolündeki bölgelerde düzenlenen referandumları 'yasa dışı' ilan eden Avrupa Birliği, Moskova'yı hedef alan yeni bir yaptırım paketi hazırladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Euronews'in haberine göre; Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen, paketin detaylarını Twitter hesabından paylaştı.

Rusya'nın "Ukrayna işgalini yeni bir düzeye çıkardığını" söyleyen Leyen, "Bu gerginliğin daha da artmasının bedelini Kremlin'e ödetmeye kararlıyız." dedi.

Yaptırımlar, bazı Rus mallarına ithalat yasağı ve petrole tavan fiyat uygulanmasını da içeriyor.

Petrole tavan fiyat uygulaması

Bazı gelişmekte olan ülkelerin düşük fiyatlarla Rus petrol kaynaklarına ihtiyaç duyduğunu belirten Leyen, petrole getirilecek tavan fiyatının "Rusya'nın gelirlerini azaltmaya ve küresel enerji piyasalarını istikrarlı tutmaya yardımcı olacağını" ifade etti.

Yeni kişi ve kuruluşların yaptırım listesine ekleneceğini kaydeden Leyen, Moskova ile olan ticaretin daha fazla kısıtlanacağını belirtti.

"Özellikle savaş makinesi için ihtiyaç duyulan temel teknolojilerin" aralarında olduğu daha fazla ürüne yasağın planlandığını duyuran Leyen, "Rus ürünlerine yönelik yeni ithalat yasakları, Rusya ekonomisini 7 milyar Euro'luk gelirden mahrum bırakıyor." dedi.

Yaptırımların ihlali engellenecek

"Rusya, Avrupa beyin gücünden ve uzmanlığından yararlanmamalı" diyen Leyen, "AB vatandaşlarının Rusya'ya ait şirketlerin yönetim organlarında yer alma yasağı" getirileceğini kaydetti.

Yaptırımların ihlal edilmesinin önüne geçecek önlemlerin de alınacağını söyleyen Leyen, "Bu nedenle, yaptırımlarımızı ihlal etmeleri halinde bireyleri listeleyebilmek için yeni bir kategori ekliyoruz. Bunun büyük bir caydırıcı etkisi olacak" dedi.