AB'den Türkiye'ye vizesiz seyahat uyarısı

AB'den Türkiye'ye vizesiz seyahat uyarısı © Shutterstock

Avrupa Birliği'nden bir yetkili, kriterlerin tamamlanması için verilen sürenin tamamlanmasına 10 gün kala, Türkiye'nin vizesiz seyahat için gerekli olan koşulların yarısından azını karşıladığını söyledi.

AB'nin yürütme organı olan Avrupa Komisyonu 4 Mayıs'ta üye ülkelere ve Avrupa Parlamentosu'na Türkiye'nin gerekli kriterleri karşılayıp karşılamadığına dair raporunu sunacak. Bu nedenle 31 Nisan'ı Ankara'nın gerekli koşulları yerine getirmesi için son tarih olarak belirledi.

Avrupa Komisyonu'nun göç ve içişleri departmanı direktörlerinden Marta Cygan, Avrupa Parlamentosu'ndaki bir oturum sırasında Ankara'nın vizesiz seyahat için gerekli olan 72 kriterden 35'ini tamamen ya da neredeyse tamamen karşıladığını söyledi.

Cygan, "Türk yetkililer gerekli koşulları yerine getirmek üzere yasal ve idari reformların uygulanmasına kesinlikle hız verdi" dedi.

Oturum sırasında parlamenterler Türkiye'ye vizesiz seyahat hakkının ancak bütün kriterleri yerine getirmesi halinde verilmesi gerektiğini ifade etti.
Vizesiz Avrupa için 37 kriter tamam
Hollandalı parlamenter Sophia in't Veld, "Türkiye ve birçok ülke ile vize serbestisi uygulamasına geçilmesinden yanayım. Ama burada bazı şeyleri karıştırıyoruz. Türkiye ile göçmenler konusunda bir anlaşma yaptık ve bu nedenle biraz taviz veriyormuşuz gibi bir izlenim oluşuyor. Vize serbestisine evet ama kriterleri esnetmemeliyiz. Tüm kriterleri yerine getirmeliler" dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS