ABD'li 90 yaşındaki eski senatör ikinci evliliğini bir erkek ile yapıyor

ABD'li 90 yaşındaki eski senatör ikinci evliliğini bir erkek ile yapıyor

ABD'li 90 yaşındaki eski senatör ikinci evliliğini bir erkek ile yapıyor

ABD'de 90 yaşındaki eski senatör ikinci evliliğini erkek partneri ile yapacak. Karısı Clara'yı 1996'da lösemiden kaybeden Harris Wofford, New York Times'a yazdığı makalede hayatını, biri karısı Clara, diğeri de erkek partneri Matthew Charlton'la olmak üzere "iki büyük aşk hikâyesi" olarak tanımladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

BBC Türkçe'nin haberine göre, ABD'de 90 yaşındaki eski senatör Harris Wofford, bu hafta ikinci defa nikah masasına oturuyor. İlk evliliğini yaptığı karısı Clara'yı 1996'da lösemi hastalığından kaybeden Wofford, ikinci evliliğini ise 40 yaşındaki erkek partneri Matthew Charlton'la yapıyor. Wofford, New York Times gazetesine yazdığı yorum makalesinde eşcinsel evliliğe de destek çıktı.

Slovenya'da eşcinsel evlilikler yasası referanduma gidiyor

Hayatını, biri karısı Clara, diğeri de erkek partneri Matthew Charlton'la olmak üzere "iki büyük aşk hikâyesi" olarak tanımlayan Wofford, eşcinsel evliliğin güçlendiği bir dönemde yaşadığı için kendisini şanslı hissettiğini söyledi. ABD'li eski senatör makalesinde, "Kendimi, âşık olduğum kişinin cinsiyetine göre kategorize etmiyorum. Muhteşem bir kadınla yarım asır süren bir evliliğim oldu, şimdi de mutluluğu ikinci defa yakaladığım için şanslıyım" yazdı.

Wofford, Charlton'la, 3 çocuğunun annesi Clara'nın ölümünden beş yıl sonra tanıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, 2015 yılı Haziran ayında eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmedip ülke genelinde eşcinsel evlilikleri yasallaştırmıştı.

ABD'de eşcinsel evliliğe onay çıktı

"Karamsar olmamalıymışım"

Wofford'un makalesinde yer alan ifadelerden bir kısmı şöyle:

"Yasaya ve kamuoyuna bu kadar derinden işleyen bir mesele olan evliliğin tanımını değiştirmek imkânsız görünüyordu. Yanılmışım, o kadar karamsar olmamalıymışım. Martin Luther King Jr ile çalışıp onunla ilerleyince ilk elden gördüm. Doğru zaman geldiğinde, yurttaş haklarında büyük değişiklikler on yıllık yaratıcı bir süre içinde gerçekleşebiliyormuş. 90 yaşımda, Yüksek Mahkeme'nin, Başkan Barack Obama'nın 'evliliğin itibarı' olarak adlandırdığı meseleyi, evlilik bağını herhangi birinin doğal cinselliğine, tercihlerine veya hayallerine dayalı olmadığını kabul ederek güçlendirdiği bir dönemde olduğum için şanslıyım. Bu yalnızca sevgiye dayalı bir meseledir."

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Pensilvanya'da 1991-1995 yılları arasında senatörlük yapan Demokrat Wofford, siyaset kariyerine 18 yaşında, dünyadaki federal hükümetleri teşvik eden Öğrenci Federalistleri adlı grubu kurarak başladı. Yurttaşlık hakları hareketlerini destekleyip John F Kennedy'nin devlet başkanlığı kampanyasına katılan Wofford daha sonra da Bill Clinton ve Barack Obama'yla çalıştı.