ABD'li albaydan Türkiye açıklaması

ABD'li albaydan Türkiye açıklaması

ABD'li albaydan Türkiye açıklaması

Türkiye IŞİD hedeflerine yönelik top atışları gerçekleştirdi. IŞİD mevzilerinin etkisiz hale getirildiği operasyonla ilgili, ABD öncülüğündeki operasyonun sözcüsü Steve Waren bilgi verdi. "Türkiye'nin top atışları çok etkili" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

ADB öncülüğündeki koalisyonun IŞİD'e karşı yürüttüğü doğal kararlılık operasyonu sözcüsü albay Steve Warren, Türkiye'nin IŞİD'in sığınak ve mevzilerini vurduğu top ve tank atışlarının çok etkili olduğunu, Türkiye ile koordinasyonu artırmak için çalıştıklarını belirtti.

Bağdat'tan telekonferans yoluyla ABD Dışişleri Bakanlığı'nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan albay Warren, top atışları sonucunda 200'e yakın IŞİD mensubunun öldürüldüğünü vurguladı.

Top atışlarının koalisyon şemsiyesi altında yapıldığını belirten Warren, "Ama yine de koordinasyon üzerinde çalışmamız gerek" dedi. "Nasıl bir koordinasyon" sorusu üzerine ise sözcü Warren, "Türkiye'nin tam olarak nereyi vuracağını vurmadan önce bilmek istiyoruz" yanıtını verdi.

"Türkiye'nin bir ihtiyacı karşıladığını" belirten albay Warren, bölgede havanın bozuk olması nedeniyle hava desteği sağlama konusunda sorun yaşadıklarını, Türkiye'nin top atışlarıyla bu noktada devreye girdiğini söyledi.