ABD'nin salgın konusunda en yetkili isminden uyarı: "Günlük 100 bine ulaşabilir"

ABD'de salgın konusunda en yetkili isimlerden biri olan ve Koronavirüsle Mücadele Timinde yer alan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, artışa dikkat çekerek "Günlük vaka artışı 100 bine ulaşırsa şaşırmam" dedi.ABD'de koronavirüs vakaları son haftalarda yeniden yükselişe geçti.
ABD'de Covid-19 vakalarında, 31 eyalette yükseliş kaydedilirken sadece 4 eyalette düşüş yaşandı.

Kademeli olarak ekonominin yeniden faaliyete geçmesi kararıyla tekrar patlama yaşanan Covid-19 salgınında, eyaletlerin çoğunda vaka sayılarındaki artış engellenemiyor.

ABD'de salgın konusunda en yetkili isimlerden biri olan ve Koronavirüsle Mücadele Timinde yer alan Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci de artan vakalara dikkat çekti.
ABD Senatosunda Covid-19 salgınına ilişkin düzenlenen oturumda konuşan Dr. Fauci, , "Sadece vakaların yüksek olduğu eyaletlere odaklanamayız, bu durum tüm ABD için tehlike yaratıyor" dedi.
ABD'de şu anki günlük vaka sayısının 40 binin üzerinde olduğuna işaret eden Fauci, "Şu anki artış durdurulmazsa, günlük vaka sayısı 100 bine ulaşırsa şaşırmam. Amerikan halkına tüm bunların daha da kötüye gidebileceğini söylememiz gerekir" ifadelerini kullandı.

Vakaların yüzde 50'sinin Teksas, Florida, California ve Arizona gibi büyük eyalketlere yayıldığını vurgulayan Fauci, "Bu durumdan hiç memnun değilim çünkü yanlış yöne gidiyoruz" dedi.

Fauci, bir senatörün Covid-19'a yönelik sürü bağışıklığı kazanılıp kazanılamayacağına yönelik sorusuna ise "Bu konuda hala elimizde net bir veri yok. Burada asıl önemli olan konu bu bağışıklığın ne kadar devam edeceği. 1 yıl mı, 2 yıl mı bilmiyoruz" ifadelerini kullandı.

ABD, 2 milyon 632 bin vaka ve 127 bini üzerinde ölü sayısı ile Covid-19 salgınının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olmaya devam ediyor.

Tüm endişelere karşın ABD Başkanı Donald Trump ise '4 Temmuz Bağımsızlık Günü' kapsamında Güney Dakota'daki Rushmore Dağı'nda düzenlenecek kutlamaya katılacak. Kutlamaya çok sayıda kişinin de katılması bekleniyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS