Afganistan'daki Türkleri toplantıdayken taramışlar

Afganistan'daki Türkleri toplantıdayken taramışlar

Afganistan'ın başkenti Kabil'de iş yerlerine düzenlenen saldırıda öldürülen Türklerin, İstanbul'dan gelen iş adamlarıyla toplantı halindeyken saldırıya uğradıkları ortaya çıktı. Saldırının mafya tarafından gerçekleştirildiği şüphesi taşınıyor. Yaşamını yitiren mühendis İbrahim Eryılmaz'ın Türkiye'deki yakınları koruma altına alındı.

Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir iş yerine düzenlenen silahlı saldırıda hayatını kaybeden 66 yaşındaki makine mühendisi İbrahim Eryılmaz'ın cenazesi, yarın Bursa'da toprağa verilecek. Öldürülen mühendisin kız kardeşi Aynur Eryılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kardeşinin ölüm haberini pazar günü sabah saatlerinde aldığını söyledi.


Afganistan'da Türklere çifte saldırı


Kardeşinin vurulduğu haberini aldığı zaman neler olduğunu uzun süre anlayamadığını ifade eden Eryılmaz, "Çok kötü olduk. Televizyonda kardeşimin öldüğü yönünde haberleri tanıdıklar görmüş. Beni aradılar, inanamadım. Sonradan Kabil'den de aranınca kardeşimin öldüğünü anladım" diye konuştu.


Afganistan'da intihar saldırısı! Çok sayıda asker ölü ve yaralı...


Mühendis kardeşinin kimler tarafından öldürüldüğünü bilmediğini anlatan Eryılmaz, şöyle devam etti:


"Gittiği yerde terörist ya da mafya mı, kim tarafından saldırıya uğradıklarını bilmiyoruz. İstanbul'dan iş adamlarıyla toplantı halindeyken taramışlar. Bir kişiyi de kaçırmışlar. Dün karakoldan geldiler ve 'Sizi koruma altına alacağız' dediler. Bekliyoruz biz de. Cenazesini, yarın Ulu Cami'den ikindi namazından sonra defnedeceğiz. Daha önce böyle bir şey başımıza gelmemişti. Öyle bir insan değildi kardeşim. Kimsenin bir işine karışmaz, kendi halindeydi. İyi bir insandı ve hiç kötü bir şeyi yoktu. Saldırıyı ya teröristler yaptı ya da mafya."


Eryılmaz, kardeşinin Almanya'da yaşayan ailesine de durumu bildirdiklerini belirterek, "Almanya'daki eşi ve kızları hep beraber cenazeyle burada olacaklar" dedi.


Aynur Eryılmaz, cenazenin, öğleden sonra saat 15.00'te Atatürk Havalimanı'na getirileceğini kaydetti.


Afganistan'ın başkenti Kabil'de, önceki gün Türklere ait bir iş yerinde toplantı yapıldığı sırada düzenlenen silahlı saldırıda, 2 Türk yaşamını yitirmiş, 2 Türk ve 1 Afgan da yaralanmıştı. Yetkililer olayla ilgili açıklama yapmazken, saldırıyı üstlenen de olmamıştı. Saldırıdan yaklaşık 1 saat sonra da kentin Kale-i Fethullah bölgesinde bir Türk vatandaşının kaçırıldığı iddia edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS