Ahmet Davutoğlu: Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık

Ahmet Davutoğlu: Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bugün iki sebepten dolayı tarihi bir gün. İlk olarak bugün Türkiye'de Şehitler Günü. Bugün tarihi bir gün, çünkü Türkiye ve AB arasında bir anlaşmaya vardık" dedi. Davutoğlu, mültecilerle ilgili vardıkları anlaşmayı "Türkiye, Ege adalarına geçen kaçak göçmenlerin tamamını kabul edecek. Avrupa ülkeleri ise bunun karşılığında aynı sayıdaki yasal göçmeni Türkiye'den alacak" sözleriyle açıkladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye ile AB arasında çok önemli bir anlaşmanın gerçekleştirilmiş olması sebebiyle 'tarihi bir gün' yaşadıklarını söyledi.


Davutoğlu, "Bugün fark ettik ki Türkiye ve AB aynı kader, aynı meydan okumalar ve aynı gelecekle karşı karşıyadır." dedi.


Davutoğlu, Türkiye-AB ilişkilerinin kriz yönetimiyle sınırlı kalmadığını, stratejik işbirliği vizyonunu içerdiğini dile getirdi.


Davutoğlu, mültecilerle ilgili vardıkları anlaşmayı şöyle özetledi: "Türkiye, Ege adalarına geçen kaçak göçmenlerin tamamını kabul edecek. Avrupa ülkeleri ise bunun karşılığında aynı sayıdaki yasal göçmeni Türkiye'den alacak."


Davutoğlu, bunun çok adil bir adım olduğunu ve gelecekleri için mücadele eden göçmenler için de cesaret verici olduğunu dile getirdi.


3 milyar Euro Suriyeli mülteciler için harcanacak


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Avrupa'nın göndereceği 3 milyar Euro'nun ise önümüzdeki haftalarda sadece Suriyeli mülteciler için harcanmaya başlanacağını vurguladı.


Türkiye'nin buradaki rolünün ise AB'nin Suriyeli mültecilere yardım yapması için kendilerine destek vermek olacağını kaydetti.


Davutoğlu, 2018'e kadar 3 milyar Euro'luk ek bir kaynağın da verileceğini kaydetti.


Haziran sonu itibariyle vizesiz seyahet


Başbakan Davutoğlu, Türk vatandaşlarının Avrupa'ya vizesiz seyahat imkanına da Haziran ayı sonu itibariyle kavuşacağını umduklarını ifade etti.


'AB-Türkiye anlaşması onaylandı'


Davutoğlu, bunun için gereken 72 kriterin 37'sini yerine getirdiklerini ve kalan 35'inin de Mayıs ayı başına kadar yerine getirmeye çalışacaklarını dile getirdi.


Ahmet Davutoğlu, AB ile müzakerelerde 33. faslın açılmasına ve diğer fasılların da gelecek aylarda açılması için sürecin hızlandırılması üzerinde anlaştıklarını belirtti.


Başbakan Davutoğlu, aldıkları önlemlerle hedefledikleri sonuçlara ancak Suriye krizinin çözülmesi halinde ulaşılabileceğine de dikkat çekti. Davutoğlu, barış içinde bir bölge için AB'nin yapacağı katkıların önemli olduğunu kaydetti.


Ankara'daki terör saldırısından sonra Avrupalı liderlerin verdiği dayanışma mesajı için teşekkür eden Davutoğlu, kaynağı ne olursa olsun teröre karşı işbirliğinin önemine dikkat çekti. Davutoğlu, AB Konseyi binasının hemen yanında terör örgütü sempatizanlarının gösteri yapmasından duyduğu derin hayal kırıklığını da mevkidaşlarına ilettiğini belirtti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS