Ahmet Hakan'a saldırı dünya basınında

Ahmet Hakan'a saldırı dünya basınında

Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yapılan saldırıya Avrupa'nın önde gelen basın ve yayın kuruluşları da yer verdi.

İngiltere'nin saygın gazetelerinden The Guardian 'Türkiye'nin tanınmış gazetecisi planlı ve organize şekilde saldırıya uğradı' başlıklı haberinde "Ahmet Hakan'a saldırı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti altında medya koşullarının giderek kötüye gittiğinin en son örneği' ifadelerini kullandı.


"Türkiye'nin önde gelen gazetesi Hürriyet'in köşe yazarı ve CNN Türk televizyonunun sunucusu Ahmet Hakan, Çarşamba gecesi dört kişi tarafından saldırıya uğradı" ifadelerini kullanan gazete, saldırının Doğan Medya Grubu'na yönelik açılan soruşturmadan birkaç hafta sonra yaşandığına dikkat çekti.


Ahmet Hakan'a saldırı!


Haberde, Sınır Tanımayan Gazeteciler tarafından yapılan sıralamada, Türkiye'deki basın özgürlüğünün 180 ülke arasında 149. sırada olduğu hatırlatıldı.


"Hükümeti eleştiren gazeteci saldırıya uğradı"


Alman yayın kuruluşu Deutsche Welle de Hürriyet gazetesi yazarı Ahmet Hakan'a yönelik yapılan saldırı hakkında hazırladığı haberinde saldırının, Hürriyet binasına Eylül ayında yapılan saldırının ardından yaşandığını yazdı.


Arzuhan Doğan Yalçındağ, Ahmet Hakan'ı ziyaret etti


Yayın kuruluşu, "Hükümeti eleştiren tanınmış gazeteci, Hürriyet Gazetesi'nin merkez binasının baskına uğramasından 3 hafta sonra evinin yakınlarında dört kişinin saldırısına uğradı" ifadelerini kullandı.


Haberde ayrıca Türkiye'deki medya gruplarının ülkede giderek kötüleşen basın özgürlüğünden kaygı duyduğunu, anti-terör yasalarının gazetecileri hedef aldığını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştirmenin artık giderek suç işlemekle eşdeğer olduğu aktarıldı.


ABD ve Avrupa'dan Ahmet Hakan mesajı


İngiliz Büyükelçi'den saldırıya kınama


İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Richard Moore da Twitter hesabından saldırıyı kınadı.


Moore, Twitter'da yaptığı açıklamada, "Ahmet Hakan'a yapılan saldırı kabul edilemez. Şiddetle kınıyorum, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Kimse görüşlerinden dolayı tehdit edilemez, şiddet göremez. Basın-ifade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin en önemli aracıdır. Bu özgürlükleri korumak herkesin görevidir" ifadelerini kullandı.


Uluslararası Basın Enstitüsü ve Gazetecileri Koruma Komitesi saldırıyı sert ifadelerle eleştirdi


Ahmet Hakan'a yönelik saldırıyla ilgili basın örgütlerinden de açıklama geldi. Uluslararası Basın Enstitüsü ve Gazetecileri Koruma Komitesi, saldırıyı sert ifadelerle eleştirdi.


Viyana Merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü, "Türkiye'nin endişe veren basın özgürlüğü atmosferi, rahatsız edici bir viraja girdi" derken, 1 Kasım seçimleri öncesi hükümete gazetecileri koruyacak önlemleri alma çağrısı yaptı.


Açıklamada "Sayın Hakan'ın, hükümet yanlısı bir medya kuruluşunun köşe yazarı tarafından ölümle tehdit edilmesinden haftalar sonra vahşi şekilde darp edilmesinin bir tesadüf olduğunu kabul etmek zor" denildi


Newyork Merkezli Gazetecileri Koruma Komitesi Başkanı Joel Simon ise yaptığı yazılı açıklamada, "Türk gazeteciler hapsediliyor, hakarete ve saldırıya uğruyor, taciz ediliyor, mahkemeye veriliyor. Bu son fiziki saldırı bize açıkça gösteriyor ki, artık türkiye'de basın özgürlüğü giderek zayıflatılıyor" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS