AİHM anti semit Fransız komedyenin başvurusunu reddetti

AİHM anti semit Fransız komedyenin başvurusunu reddetti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), anti semit şakaları nedeniyle ülkesinde para cezasına çarptırılan ve birçok kentte sahne alması yasaklanan ünlü Fransız komedyen Dieudonne M'Bala'nın başvurusunu reddetti.

AİHM, Fransa'nın başkenti Paris'te, 2008 yılında sahnelediği tek kişilik sahne şovunda Yahudi karşıtı espriler yaptığı için Fransız mahkemesinde 10 bin Euro para cezasına çarptırılan ve cezası temyiz mahkemesinde onanan komedyenin, "ifade özgürlüğünün ihlal edildiği" gerekçesiyle 2013 yılında yaptığı başvuruyu karara bağladı.


Fransa'yla İran arasında şarap krizi


"Söz konusu eğlencenin, sahne şovu adı altında soykırımı inkara yönelik siyasi faaliyete dönüştüğü" yargısına varan mahkeme, bu nedenle M'Bala'nın başvurusunun, "ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceğine" hükmetti.


Depardieu, Fransa ile bağını kopartıyor


M'Bala, şovuna, Hitlerin Yahudileri gaz odalarında katletmesini inkar eden Fransız araştırmacı Robert Faurisson'u çağırmış ve soykırımı inkar eden şakalarda bulunmuştu. Ünlü komedyen son olarak mart ayında "terörü övmek" suçunu işlediği gerekçesiyle tecilli iki ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Paris Ceza Mahkemesi, Dieudonne'nin, ocak ayındaki Paris saldırılarının ardından sosyal medya üzerinden açıklamasının "terörist eylemlere destek veren nitelik taşıdığı ve Yahudilere karşı nefrete sebep olduğu" kararını almıştı.


Paris'te market saldırganına ait video iddiası


M'Bala, sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı paylaşımda, Charlie Hebdo saldırısının ertesi günü bir polisi öldüren ve bir sonraki gün Yahudilere ait markette bulunanları rehin alarak 4 kişinin ölümüne neden olan Amedi Coulibaly'ye atıfta bulunarak, "Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum" yazmıştı.


Dieudonne, yine 2013 yılında düzenlediği bir şovda Yahudi karşıtı ifadeler kullandığı gerekçesiyle 65 bin Euro para cezasına çarptırılmış ve ülke çapında birçok kentte sahne alması yasaklanmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS