AİHM'den Türkiye'ye Hatip Dicle ve Selim Sadak mahkumiyeti

AİHM'den Türkiye'ye Hatip Dicle ve Selim Sadak mahkumiyeti

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Hatip Dicle ve Selim Sadak'ın mahkumiyetleri nedeniyle 2007 yılındaki genel seçimlerde bağımsız aday olamamalarıyla ilgili yaptıkları başvuruda Türkiye'yi haksız buldu.

AİHM, Türkiye'nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) suçsuzluk karinesi ile ilgili 6. maddesinin 2. fıkrası ve özgür seçim hakkı ilgili 1. protokolün 3. maddesinin Türkiye tarafından ihlal edildiğine hükmetti.


Türkiye, karar gereği Dicle ve Sadak'a kişi başına altışar bin avro maddi tazminat, mahkeme masrafı olarak da 715 avro ödeyecek.


Türkiye, Rum vatandaşın mülküne hukuksuz el koymaktan mahkum oldu


Anayasa Mahkemesince kapatılan Demokrasi Partisi'nin (DEP) iki milletvekili Dicle ve Adak, 1995'te 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.


AİHM'de cemevleri davası


AİHM, 2001 yılında aldığı kararda, Devlet Güvenlik Mahkemelerinin (DGM) bağımsız olmadığını gerekçe göstererek, Sadak ve Dicle'nin Türkiye'deki duruşmalarının adil olmadığına hükmetmişti.


AİHM Türkiye'yi 'Hayata Dönüş'ten mahkum etti


Kararın ardından Türkiye'de 2007'de yapılan yeni yargılamada suç sabit görülmüş ancak hapis cezaları yedi yıl altı aya indirilmişti. Temyiz mahkemesi de kararı onamıştı.


Yüksek Seçim Kurulu da Sadak ve Dicle'nin mahkumiyetlerini gerekçe göstererek, milletvekili adaylıklarını kabul etmemişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS