Akdeniz'deki göçmen kafilelerine 'terör' kalkanı

Akdeniz'deki göçmen kafilelerine 'terör' kalkanı

Batı Akdeniz ülkelerinin genelkurmay başkanları toplandı ve Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya deniz yoluyla giden yasa dışı göçmen kafilelerinden teröristlerin sızmasını engellemek için bir dizi güvenlik tedbiri alınmasını kararlaştırdı.

İki yılda 10 bin göçmen Akdeniz'de boğuldu


Göç yolunda yaşanan binlerce ölüm nedeniyle Akdeniz'in adını "Ölüm denizine" çıkaran yasa dışı göç rotası, "terör tehdidi" nedeniyle Avrupa ülkelerinin radarına girdi. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika ülkelerinden oluşan 5+5 Batı Akdeniz Ülkeleri'nin genelkurmay başkanları teröristlerin sızmalarına karşı bir dizi tedbir almayı kararlaştırdı.


Akdeniz'de göçmen faciası


Emniyet kaynaklarından alınan bilgiye göre, Cezayir'de gerçekleştirilen 5+5 Batı Akdeniz Ülkeleri Genelkurmay Başkanları Toplantısı'nda, Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya giden kaçak göçmen kafilelerine terör gruplarının sızmasının engellenmesi ve yasa dışı göçle mücadele için bazı güvenlik önlemlerinin alınması kararlaştırıldı.


Anlaşmaya göre, "Akdeniz'e kıyısı olan ülkelere bağlı sahil güvenlik güçleri arasında daha fazla koordinasyon ve bilgi değişiminin sağlanması, öte yandan Akdeniz'in güneyindeki sahillerde gözetleme yapılması için modern teknik araçların kullanılması" öngörülüyor.


5+5 Batı Akdeniz Ülkeleri, Afrika'dan Fas, Cezayir, Tunus, Moritanya ve Libya, Avrupa'dan İspanya, Fransa, İtalya, Portekiz ve Malta'dan oluşuyor. Cezayir Savunma Bakanlığınca daha önce yapılan açıklamada, Cezayir'in dönem başkanlığında düzenlenen toplantıda güvenlik sorunları ve yasa dışı göçle mücadele konularının ele alınacağı bildirilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS