Alan Kurdi'nin o fotoğrafı 2015 yılının en iyisi olarak gösterildi

Alan Kurdi'nin o fotoğrafı 2015 yılının en iyisi olarak gösterildi

Doğan Haber Ajansı Muhabiri Nilüfer Demir'in "Alan Kurdi" fotoğrafı, CNN International'ın "Best and worst journalism in 2015 - Gazeteciliğin en iyi ve en kötüleri - 2015" programında, "yılın fotoğrafı olarak gösterildi.

CNN International'ın programına, Associated Press'in (AP) kıdemli Görüntü ve Fotoğraf Editörü Kathleen Carroll, ABD'nin bağımsız Ulusal Halk Radyosu'nun (National Public Radio - NPR) kıdemli Görüntü ve Fotoğraf Editörü (NPR) Michael Oreskes ve Cosmopolitan Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Joanna Coles katıldı.

Gazetecilikte 2015 yılının "en iyileri ve en kötüleri"nin konuşulduğu programda, "2015 yılının en iyisi" olarak, DHA'nın Alan Kurdi fotoğrafı gösterildi.

Cosmopolitan dergisinin Genel Yayın Yönetmeni Joanna Coles'un, Alan Kurdi fotoğrafı için yaptığı şu değerlendirmeye diğer katılımcılar da katıldı:

"Günümüzde hala gazetecileğin insanları harekete geçirebildiği konusunda bir kuşkumuz yoksa, Alan Kurdi'nin Türkiye'de sahile vuran cansız bedeninin, en göze çarpan, çok sıra dışı ve çarpıcı görüntüsüydü. Görüntünün en çarpıcı noktası da, hepimizin Suriye'nin sığınmacı sorununa bakışımızı değiştirmesiydi. Bu fotoğrafın, büyük bunalımı (1929), Birinci Dünya Savaşı siperlerinin ağır koşullarını yansıtan fotoğraflar gibi tarihsel bir değeri olduğunu düşünüyorum. Sözün bittiği yer diye düşünüyorum. "

TIME dergisi de ilk 10 fotoğraf arasında gösterdi

TIME Dergisi de, üç yaşındaki Suriyeli Alan Kurdi'nin Bodrum kıyılarına vuran cansız bedenini görüntülediği fotoğraf, yılın 10 fotoğrafı arasında, birinci sırada sundu. TIME dergisi, açıklamasında fotoğrafın gücünü Avrupa ve dünya basının ilk sayfalarında manşetlerde yer almamasına rağmen, asıl olarak sosyal medyada, özellikle Facebook ve Twitter üzerinden fotoğrafın farklı versiyonlarını paylaşmış olan okuyucu ve izleyicilerin yarattığı etkiden aldığını söyledi.

TIME'ın açıklamasında, "Bu fotoğraf, hareketsiz bir görüntünün ne kadar güçlü bir etki yaratabileceğini hiç olmadığı kadar kanıtlamış oldu" denildi. Ayrıca, "Mülteci krizi üzerine gördüğümüz olağanüstü çalışmayı temsil ediyor" diye bahsedilen Alan Kurdi fotoğrafının, kriz üzerine tartışmalara egemen olarak, görüşmeleri ulaşabileceği en üst etki düzeyine ulaştırdığı ifade edildi.


 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS