Alman bakan Ankara'da görüşmelerde bulundu

Alman bakan Ankara'da görüşmelerde bulundu

Türkiye- AB Zirvesi gerçekleşirken, Türkiye ile ilişkilerden sorumlu Almanya Devlet Bakanı Maria Böhmer'de Ankara'ya yaptığı iki günlük ziyarette sivil toplum kuruluşlarıyla ve bazı bakanlarla bir araya geldi. Görüşmelerin ana konusu 'mülteciler' oldu.

Alman Bakan Böhmer, iki günlük Başkent ziyaretinde, Başbakanlık Göç İdaresi Koordinatörü, UNICEF temsilcileri ve Hacettepe Üniversitesi Göç ve Siyaset Araştırmaları Merkezi'nden araştırmacılarla görüştü ve Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu'nu ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'ni ziyaret etti. Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç'la da görüşen Alman Bakan Maria Böhmer, burada, sığınmacılar konusunda Türk hükümetinin politikalarını örnek aldıklarını belirtti.


Maria Böhner CNN TÜRK'e konuştu


'ANTAKYA'DAKİ MÜLTECİ KAMPINDAN ÇOK ETKİLENDİM ÇOK TECRÜBE EDİNDİK'


Daha önceki ziyaretlerinde Türkiye'deki kampları da gezen Böhmer'e Antakya'da fahri hemşehrilik ünvanı verilmişti. Böhmer, bugünkü değerlendirmesinde, "Antakya'daki mülteci kampından çok etkilendim. Öyle ki oradaki çocukları ve gençleri de izleme imkanı buldum. Anasınıfı, okullar, tıbbi birimler, süpermarketler hepsi o kadar güzel ayarlanmış ki mülteciler için. Onların bakımı ve barınması için mükemmel derecede organize edilmiş. Burada çok tecrübe edindik. Kamplarda yapılan yardımları biz de örnek alacağız" dedi.


Yükseköğretim Kurulu Başkanı Yekta Saraç'ı da makamında ziyaret eden Böhmer, ziyarette Türkiye'de bulunan Türk-Alman Üniversitesine ilişkin konular başta olmak üzere Türk ve Alman Üniversiteleri arasında yükseköğretim alanında mevcut işbirliğinin gelişmesine yönelik konuları görüştü. Görüşmede ayrıca, Alman okullarında Türkçe anadil dersinin müfredata alınması konuşuldu.


Böhmer, Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği'nin (ASAM) Ankara'daki Çok Yönlü Destek Merkezi'ni de ziyaret etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS