Almanya 500 mülteciyi durdurdu

Almanya 500 mülteciyi durdurdu

Almanya, trenle Danimarka'ya geçmeye çalışan 500 sığınmacıyı durdurdu. Alman polisinin verdiği bilgiye göre, Pedborg üzerinden Danimarka'ya giden bir başka trende 127 sığınmacının daha trenden indirildiği bildirildi.  Danimarka polisi, Pazartesi günü ülkeye gelen mülteci sayısının 850'yi bulduğunu ve çoğunluğun İsveç'e geçmek istediğini bildirdi.

Almanya'nın sınır şehri Lübeck'den Danimarka'nın Rodby şehrine geçen trenden indirilen 200 mültecinin kimliklerinin araştırıldığını bildiren Alman polisi, sığınmacıların kimlikleri belirlenmeden Danimarka'ya geçmelerine izin verilip verilmeyeceği konusunda bir şey söylenemeyeceğini bildirdi. Alman polisi ayrıca Hamburg şehrinde içinde 300 sığınmacı bulunan bir trenin de durdurulduğunu belirterek, iki ülkenin de Schengen anlaşmasına dahil olduğunu ve normalde sınır kontrolü yapılmaması gerektiği halde, Danimarka'ya geçecek trenlerin kontrol edildiğini bildirdi.


Danimarkalı yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Pazartesi akşam saatlerinde Rodby şehrinden Kopenhag'a doğru yürüyüşe geçen sığınmacıların önce otobüsleri bindirildiği ve Nyköbing istasyonuna, oradan da trenle Kopenhag'a doğru gönderildiği belirtilerek, "Kopenhag'da önce kayıtları yapılacak sığınmacılardan İsveç'e geçmek isteyenler İsveç'e, Danimarka'da kalmak isteyenler ise Sandholm mülteci kampına gönderilecek. Bazıları da Schengen anlaşması gereği geldikleri on ülkeye geri gönderilecek" denildi.  


Pazartesi günü Danimarka'ya giren sığınmacılardan 300'ünün de ortadan kaybolduğu açıklandı. Öte yandan yaklaşık 50 göçmen topladıkları yardımlarla sınır şehri Rodby'e giderek sığınmacılara ulaştı. Yardımlar polisin izni ile mültecilere ulaştırıldı.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS