Almanya'da mülteci kanunu değişiyor

Almanya'da mülteci kanunu değişiyor

Almanya mülteci kanununda kapsamlı değişikliğe gidiyor ve başvurusu kabul edilen mülteciler nedeniyle yükü artan eyalet hükümetlerine kaynak aktarmaya hazırlanıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Almanya Federal Hükümeti'nin eyalet hükümetlerine gelecek yıldan itibaren sığınmacı başına ayda 670 Euro yardımda bulunacağını açıkladı.

Suriyeli mülteci akınının önünü almak için serbest dolaşıma son verme tehdidini gündeme getiren Almanya, bir yandan da kabul ettiği sığınmacılarla ilgili iç düzenlemelere gidecek. Federal hükümet, eyalet hükümetlerinin üzerine binecek yükü azaltmak için maddi kaynak aktaracak.


Almanya Başbakanı Merkel'den Esad çıkışı


Fransa Başbakanı: 'Avrupa'da ağırlayamayız'


Almanya Başbakanı Angela Merkel, eyalet başbakanlarıyla Şansölyelik Binası'nda yaptığı toplantı sonrasında, federal hükümetin eyalet hükümetleriyle sığınmacı krizinde mali yardım ve sığınmacı kanununda kapsamlı bir değişiklik konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.


Buna göre, Almanya genelinde 800 bin sığınmacıyı kapsayacak 670 Euroluk yardım, sığınmacı olarak yapılan ilk başvurudan başvurunun sonlanmasına kadar devam edecek. Federal Hükümet eyalet hükümetlerine ayrıca sığınmacılara inşa edilecek sosyal konutlar için 500 milyon Euro ve refakatçisi olmayan 18 yaşından küçük sığınmacılar için de 350 milyon Euroluk yardımda bulunacak.


Merkel'in açıkladığı bu yardım paketine göre, federal hükümet eyalet hükümetlerinin sığınmacı başvuru süresi ve sığınmacı sayısı konusunda üstlenmiş olduğu riskleri hafifletiyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS