Almanya'daki taciz skandalı "sınır dışı" tartışması başlattı

Almanya'daki taciz skandalı "sınır dışı" tartışması başlattı

Alman Federal Adalet Bakanı Köln'de yılbaşı gecesi yaşanan taciz olayıyla ilgili açıklama yaptı. Bakan “tacizciler sığınmacı ise sınır dışı edilebilir" dedi. Öte yandan protestoların ülke çapına yayıldığı taciz olayıyla ilgili polise başvuran mağdurların sayısı 106'ya ulaştı. 2 kişi ise tecavüze uğradıkları şikayetinde bulundu. Köln'de yetkililer şimdi Şubat ayında bir milyondan fazla kişinin katılımıyla yapılacak karnaval için alınacak önlemleri tartışıyor.

Almanya'nın Köln kentinde yılbaşı gecesi yaşanan taciz skandalı sınır dışı tartışması başlattı. Federal Adalet Bakanı Heiko Maas (SPD), taciz olayına karışanların sığınmacı olduklarının ortaya çıkması durumunda sınır dışı edilebileceklerini söyledi. Funke medya grubuna açıklamalarda bulunan Adalet Bakanı Maas,"Kim şayet kendisini bizim düzenimiz ve kanunlarımızın üzerinde görüyorsa, nereden geldiğine bakılmaksızın cezalandırılmalı" ifadelerini kullandı.


Köln'de toplu tacize uğrayan 18 yaşındaki kız konuştu


Köln'de yılbaşı tacizi krizi!


Failler cezalarını çekmeli


Olayın üzerine titizlikle gidilmesi gerektiğini kaydeden Maas,"Failler iğrenç eylemlerinden dolayı cezalandırılmalı" dedi. Maas, faillerin cezalandırılmasının mağdurlara karşı görevleri olduğunu vurguladı.


Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere (CDU) dün yaptığı açıklamada, suça karışan sığınmacıların cezalandırılmaları gerektiğini ifade etmişti. Almanya'da üç yılın üzerindeki cezaların sığınma başvurularını etkilediğini hatırlatan bakan de Maiziere, "Bunu değiştirip değiştirmeyeceğimizi konuşmamız gerekiyor. Ağır suç işleyenlerin Almanya'dan sınır dışı edileceklerini hesaplamaları gerekir" dedi.


SPD karşı çıktı


Die Welt gazetesine konuşan SPD Genel Başkan Yardımcısı Ralf Stegner ise, "Almanya'da kimden gelirse gelsin organize suçlarla mücadele için ne sığınmacılar yasasında ne de Cenevre Sığınmacılar Sözleşmesi'nde değişikliğe ihtiyacımız var" diyerek sığınmacıların kolayca sınırdışı edilmelerine karşı çıktı. “Beklentiler doğrultusunda sürekli değişikliğe gitmek doğru bir yönetim tarzı değil" diyen Stegner, İçişleri bakanı de Maiziere'yi eleştirdi.


Hıristiyan Birlik Partileri İçişleri Sözcüsü Stephan Meyer (CDU) ise sadece sığınmacıların değil, suça karışan yabancıların da sınır dışı edilmeleri gerektiğini söyledi.


Taciz şikayetiyle başvuranların sayısı 106'ya çıktı


Öte yandan Köln'de taciz şikayetiyle polise başvuranların sayısının da 106'ya ulaştığı bildirildi. Bazı mağdurlar verdikleri ifadelerde kendilerine havai fişek atıldığını, sözlü ve fiziki cinsel tacize uğradıklarını, elbiselerinin hatta iç çamaşırlarının yırtıldığını ve gasp edildiklerini belirtti. Şikayetçi iki kadın ise saldırganlar tarafından tecavüze uğradığını iddia etti.


Protesto gösterileri yayılıyor


Taciz olayıyla ilgili protesto gösterileri Köln'ün ardından Stuttgart, Hamburg ve Düsseldorf'da da yapıldı.


Öte yandan, Kuzey Ren Vestfalya eyaleti İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, Köln'deki olaylara karıştığı belirlenen üç kişi hakkında soruşturma yürütüldüğünü açıkladı. Jaeger, soruşturma kapsamındakilerin tutuklanıp tutuklanmadıkları konusunda bilgi vermekten kaçınırken olaylarla ilgili somut bilgilere ulaşılması durumunda kamuoyunun bilgilendirileceğini söyledi.


Federal ve yerel makamlar arasında anlaşmazlık


Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, yılbaşı gecesi Köln'de yaşananlardan sonra polisi eleştirmişti. Alman Polis Sendikası ise İçişleri Bakanı'nın eleştirisinin "yakışıksız" olduğunu açıkladı. Sendika Başkanı Rainer Wendt, "Federal İçişleri Bakanı'nın eyalet polis teşkilatını ve birim müdürünü kamuoyunda açıkça eleştirmesinin doğru bir üslup olduğuna inanmıyorum" dedi.


Federal Adalet Bakanı Heiko Maas, konuyla ilgili yaptığı açıklamada tacizcilerin Kuzey Afrika ve Ortadoğu kökenli olduğu yönündeki haberlerin ardından olayların sığınmacılar konusuyla karıştırılmaması uyarısında bulunarak yasalar önünde herkesin eşit olduğunu hatırlattı. Maas ayrıca organize suçların bu tacizle farklı bir boyut kazandığını söyleyerek, suçluların tamamının titizlikle araştırılıp yargı önüne çıkarılması gerektiğinin altını çizdi.


Karnaval öncesi önlem


Köln'de konuyla ilgili belediye ve emniyet yetkililerinin katıldığı bir toplantıda, şubat ayındaki karnaval nedeniyle bir milyondan fazla ziyaretçinin geleceği kentte benzer olayların tekrar yaşanmaması için alınacak tedbirler masaya yatırıldı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS