Almanya'nın 8 yıl önceki salgın raporu ortaya çıktı

Koronavirüs salgını tüm dünyada hızla büyüyor. Dünya genelinde koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 19 bine yaklaştı, vaka sayısı ise 420 bin 989... Koronavirüs aşısı ile ilgili süreç dünyada merakla beklenirken, Robert Koch Enstitüsü ve çok sayıda bilim kurulunun Almanya Başbakanı Merkel ve Alman Meclisi'ne 8 yıl önce sunduğu rapor yeniden konuşulmaya başlandı.Çin'in Wuhan kentinde başlayan salgın kısa sürede dünyaya yayıldı. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü, virüsün yeni merkezinin Wuhan değil Avrupa olduğunu duyurdu. 10.12.2012 tarihli ve 17/12051 sayılı raporda
İtalya, İspanya ve Fransa, koronavirüsten en fazla etkilenen Avrupa ülkeleri arasında yer alırken Almanya'nın bu konuda daha iyi tablo sergilemesi herkesi hem sevindirdi hem de umutlandırdı.

Genel olarak yoğun tedbirin uygulandığı Almanya’da insanların hem düzenlemelere hem de önerilere uyduğu bunun da olası vakaların azalmasına faydası olduğu belirtiliyor.

Bununla birlikte, 2012 yılında 'Halkı Koruma Risk Analizi Raporu'nda
salgın senaryosu yazıldığı gün yüzüne çıktı.

Hürriyet'ten Ahmet Külahçı'nın yazısına göre, raporda hayali bir virüs asıyla yayılan pandemi senaryosu yazıldı. 'Modi-SARS virüsü yoluyla pandemi' bölümü Robert Koch Enstitüsü tarafından federal düzeyde birçok Alman makamın katkılarıyla hazırlandı.

21 Aralık 2012’de Federal İçişleri Bakanlığı’nın ek yazısıyla Federal Meclis’e iletilen, 3 Ocak 2013 tarihinde de Federal Hükümet'in Federal Meclis’i bilgilendirdiği rapordaki senaryoda, alışılmışın dışında yeni bir salgına yer verildi. Bu hayali virüse de ‘Modi-SARS’ adı verildi.

Raporda, daha önceki yıllarda H5N1 olarak tanınan ‘kuş gribi’ ve ‘HIV’ kısa adıyla tanınan ‘AIDS’ gibi salgınlara da dikkat çekilirken, hayali ‘Modi-SARS’ virüsünün Asya’da görüleceğine ve kısa bir süre sonra dünyanın her tarafına yayılacağına dair senaryolar yer aldı.

Senaryoda, "Daha WHO (Dünya Sağlık Örgütü) resmi uyarıda bulunmadan, birçok kişi (Asya’dan) Almanya’ya seyahat ediyor. Aralarında virüs bulaşmış veya onlarla ilişkisi olmuş çok sayıda insan da var ki, bunlar virüsü Almanya’ya taşıdı. Almanya’da ilgili birimler gereken önlemleri aldıkları ve sağlık sistemi derhal devreye sokulduğu halde, virüs çok hızlı yayıldığı için yaklaşık 300 gün içinde Almanya’da 6 milyon insan Modi-SARS salgınına yakalandı" deniliyor.

Senaryoda ilk salgın dalgasının yoğun geçeceği, ardından daha hafif olan iki dalganın daha geleceğine de yer verildi. Salgın ortaya çıktıktan 3 yıl sonra da herkesin kullanabileceği bir aşının ancak bulunabileceği ihtimali yer aldı.

Senaryoda ayrıca göre, üç ayrı dalga halinde yayılacak salgının yaşlıların yüzde 10'unu etkileyeceği de ifade edildi.

Senayoda ölüm ve vakalar dışında olası salgının kamu düzenini ve güvenliğini sarsacağı, ülke ekonomisi ve politik gelişmeleri büyük ölçüde altüst edeceği da belirtildi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS