Amerika olimpiyatlarda yaşananlardan ötürü Brezilya'dan özür diledi

Amerika olimpiyatlarda yaşananlardan ötürü Brezilya'dan özür diledi

Rodrigo Viga ve Jeb Blount'un yaptığı habere göre, Amerika, olimpiyatlarda yaşanan olaylardan ötürü ve yüzücülerin Brezilya’dan ayrıldığından dolayı halktan özür diledi.

Amerikalı yüzücüler, yerel kalabalığın hakaretlerinden ve polislerin RİO Oyunları sırasında soyuldukları konusunda yalan söylemekle suçlanmalarından dolayı Brezilya’dan ayrıldı.


Birleşik Devletler Olimpiyat Komitesi Başkanı Scott Blackmun, olimpiyata ev sahipliğini yapan Rio’dan ve Brezilya halkından özür dileriz dedi.


Bu durum, polis suçlaması olarak değerlendirildi. Bir grup Amerikalı yüzücü durdukları mola yerinde gaz istasyonunda tartaklandı.


Brezilya polisi ise, ABD Milli Takımı'nın olimpiyat ve dünya şampiyonu yüzücüsü Ryan Lochte ile 3 arkadaşının, 2016 Olimpiyat Oyunları'nın düzenlendiği Rio de Janiero'da 14 Ağustos'ta yaşadıklarını iddia ettikleri silahlı soygunun, gerçek olmadığını duyurdu.


Daha sonraki günlerde, Birleşik Devletler Olimpiyat Komitesi istasyondaki güvenlik kameralarındaki yüzücülerin iddialarını destekleyen görüntüler bulunan diğer polis kayıtlarını destekledi. Kanıtlar atletler ve istasyon görevlileri tarafından da doğrulandı.


Lochte, pazartesi günü Amerika’ya döndü. Birleşik Devletler Olimpiyat Komitesi atletlerin bu tavrı kabul edilemez dedi.


 Büyük Utanç


Rio Oyunlarında iki hafta boyunca, spor ve sporcuların ve hükümetten iki kişinin yer aldığı hırsızlık haberleri ana başlık olarak verildi. Bir bu kadar gündemi meşgul eden başka bir sorun ise yüzme milli takımından Lochte ve 3 arkadaşının, Rio de Janeiro'da gece kulübü çıkışında bindikleri taksinin önünü kesen polis üniforması giymiş kişiler tarafından silahlı soyguna maruz kalmaları oldu.


Yaşanan olayın ardından sporcuların kırdıkları kapının parasını ödeyerek, olay yerinden ayrıldığı vurgulandı.


Brezilyada televizyonda yayınlanan güvenlik kayıtlarında üç yüzücünün elleri havada yere yatmış halde görüntülendi. Videonun bir kısmında Lochte’nin ayağa kalkıp soyguncularla tartışmaya girdiğini ve sonrasında tekrar yere yattığını görüyoruz.


Kaynak: Reuters

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS