Amerika’da neler oluyor? ABD'de öldürülen George Floyd kimdir?

Amerika’da neler oluyor? ABD'de öldürülen George Floyd kimdir?

ABD’de Georoge Floyd protestoları sürüyor. Protestocular Beyaz Saray’ın kapısına dayandı.  Trump’ın elinde İncil ile yaptığı konuşma ise eylemcileri daha da öfkelendirdi. ABD’de gözaltına alınırken polisin dizini basarak öldürdüğü George Floyd “Nefes alamıyorum!” sözleriyle tüm dünyanın hafızalarına kazınmıştı. Peki, Amerika’da neler oluyor? George Floyd ne yaptı, neden öldürüldü? İşte, Beyaz Saray’a kadar ulaşan protestolarda son durum…

Amerika’da gözaltına alınırken polisin dizini basarak öldürdüğü George Floyd için protestolar sürüyor. Hatırlanacağı gibi George Floyd “Nefes alamıyorum!” sözleriyle tüm dünyanın hafızalarına kazınmıştı. Yaşanan acı olay sonrası başlayan protestolar artarak devam ediyor. Protestocular Beyaz Saray’ın kapısına kadar dayanırken Trump’ın elinde İncil kameralar karşısına geçip yaptığı açıklama tepkilirin dozunu daha da artırdı.

Peki, Amerika’da neler oluyor? George Floyd ne yaptı, neden öldürüldü? İşte, George Floyd protestolarında son durum…

PROTESTOLAR 8. GÜNDE

New York, Washington ve Floyd'un öldürüldüğü Minneapolis kenti başta olmak üzere birçok eyalette süren protestolar 8'inci gününe girdi, binlerce gösterici bugün de sokaklardaydı ve Floyd için adalet çağrısı yaptı. 

New York'ta zaman zaman trafiği kapatan binlerce eylemciye Times Meydanı'nda sağlık çalışanları da destek verdi. Broadway Caddesi üzerinde ise göstericiler çevreledikleri polislerden diz çökmesini istedi ancak polisler diz çökmedi. 

SOKAKLAR KAPATILDI

Kentte dün gece yaşanan çok sayıda yağmalamanın ardından gün içinde birçok mağaza, banka ve iş yeri de pencere ve kapılarını tahtalarla kaplatarak yağmalamaya karşı önlem aldı. Sokağa çıkma yasağının uygulanacağı kentte yağmalamanın önüne geçilmesi için 20.00'dan itibaren bazı sokaklar da trafiğe kapatıldı.

Öte yandan Teksas'taki 25 bin göstericiye George Floyd'un aile üyeleri de eşlik etti. California'da ise Hollywood'da binlerce protestocu ulusal muhafızların görevlendirildiği kentte eylemlerini sürdürdü. Ülke genelinde yapılan protestolar çoğunlukla barışçıl geçti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS