AP Türkiye raporunu oylamayı erteledi

AP Türkiye raporunu oylamayı erteledi

Avrupa Parlamentosu Türkiye raporunu oylayacaktı. Ancak oylama ertelendi. Türkiye raportörü, çok sayıda değişiklik önergesi verildi ancak tartışma imkanı olmadı diyerek ertelemeyi teklif etti. O öneri de kabul edildi.. Türkiye raporu haziran ayında oylanacak..

Türkiye raportörü Kiti Piri, oylama öncesinde konuşmuştu.. Avrupa Birliği'nin Türkiye'yle ilişkilerde en yüksek düzeyde diyaloğu esas aldığını belirterek, "Türkiye'ye kapıyı kapatmak hiçbir zaman çözüm değil" dedi.


Türk Hükümeti'nin "çözüm süreci"nde büyük gayret gösterdiğini, bütün tarafların sürdürülebilir bir barışın devam etmesi noktasında teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti. 


Türkiye'de yargının bağımsızlığı ve basın özgürlüğünün sağlanması konusunda endişeler bulunduğunu ifade eden Piri, İç Güvenlik Yasası'nın hukuk sistemine müdahale anlamına geldiğini savundu.
Türkiye seçimlerine de değinmişti Piri:"Türkiye daha önce özgür ve adil seçimler gerçekleştirdi. Seçimlerin yine özgür bir şekilde yapılacağını düşünüyorum" yanıtını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS