Son Dakika

AP'den Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

A A

25.02.2016 - 18:39 Son Güncelleme:

Avrupa Parlamentosu, başta İngiltere ve Fransa olmak üzere AB ülkelerinin hükümetlerine Suudi Arabistan'a silah ambargosu uygulamaları çağrısı yaptı.

AP'den Suudi Arabistan'a silah ambargosu çağrısı

Avrupa Parlamentosu (AP), AB'ye, Suudi Arabistan'a karşı silah ambargosu uygulama çağrısı yaptı. İngiltere ve Fransa ve diğer hükümetlere Yemen'de sivilleri hedef alıyor olması nedeniyle Suudilere silah satmamaları çağrısı yapıldı.

BM: "Milyonlarca Yemenli evlerini terk etti"

Ambargo çağrısı yapılmasına ilişkin oylamada 359 üye evet, 212 üye ise hayır oyu verdi; 39 üye ise oylama sırasında yoktu.

Dünyada son 5 yılda silahlanma yüzde 14 arttı, Türkiye 6. sırada

Parlamentodaki görüşmeler sırasnıda, İngiltere'nin geçen yıl Mart ayında Suudi Arabistan'ın Yemen'e operasyonu başladığından bu yana 3 milyar doları aşan silah satışı gerçekleştirdiğine işaret edildi. Suudilerin başını çektiği koalisyonun Yemen'deki saldırılarında, yaklaşık 6 bin kişinin öldürüldüğüne vurgu yapılan parlamentodaki görüşmelerde, bunların yarısını sivillerin oluşturduğu vurgulandı.

Suudi Arabistan öncü birlikleri İncirlik'e geldi

AP'nin merkez sol kanadı üyelerinden İngiliz Richard Howitt, "Bu Yemen hakkında. Suudi Arabistan'ın insan hakları ihlalleri, Avrupa'nın yaptırım uygulamasını ve silah satışına son vermesini zorunlu kılacak bir düzeye erişti" dedi.

Çavuşoğlu: "Gündemde Suudi Arabistan ile bir kara harekatı yok"

Ambargo kararı hükümetler açısından yasal bir bağlayıcılığa sahip değil, ancak AP üyeleri, Avrupa ülkeleri vatandaşlarının 750 bin imzalı silah satışına son verilmesini isteyen dilekçesinin ardından gelen bu kararın, hükümetleri bu yönde adım atmaya zorlayacağı görüşünde.

Suudi Arabistan'dan kara operasyonu açıklaması

Parlamentonun İskoçyalı üyesi Alyn Smith de AB'nin Dış Politikadan Sorumlu Yüksek Komiseri Federica Mogherini'ye ambargo çağrısını içeren bir mektup yolladı.

Öte yandan, AB hükümetlerinin ambargo çağrısına uymayacağı görüşleri de var. Buna göre, ABD'nin izlediği, İran'la nüfuz mücadelesindeki Suudi Arabistan'a askeri destek politikası AB'yi ambargodan geri tutacak.

Suudi Arabistan'ın Avrupa'daki başta gelen silah tedarikçileri, İngiltere ve Fransa. 2015'in ilk 6 ayında Almanya da Suudi Arabistan'a 200 milyon dolarlık silah sattı.

Parlamentoya bir mektup kaleme alan Suudi Arabistan Büyükelçisi Abdulrahman Al Ahmed de Suudilerin Yemen'deki operasyonlarını savundu; Suudi Arabistan'ın ve Batının jeostratejik çıkarlarının gereği olduğunu söyledi.

Yemen'de şu anda dünyanın en ağır insani krizlerinden biri yaşanıyor. BM'nin açıklamalarına göre kıtlık nedeniyle ülkede nüfusun yarısı açlık tehdidi altında. Suudilerin hava saldırılarında da hastaneler tekrar tekrar vuruluyor.