AP'nin Türkiye kararı dış basında

AP'nin Türkiye kararı dış basında

Avrupa Parlamentosu'nun, Türkiye'nin AB ile sürdürdüğü müzakerelerin geçici olarak dondurulmasını tavsiye eden tasarıyı kabul etmesi dünya basınında da yankı buldu

Avrupa Parlamentosu'ndan kritik Türkiye kararı


Japonya'nın başkenti Tokyo'da 1962 yılından bu yana ilk kez kasım ayında kar yağdı


Avrupa Parlamentosu’nda AB-Türkiye arasındaki tam üyelik müzakerelerinin dondurulmasıyla ilgili dünya basınından da yorumlar geldi.


Alman Neues Deutschland gazetesi karar alınmadan önce, "Avrupa Parlamentosu'ndaki çoğunluğu oluşturan grupların liderlerinin aklına eğer çok daha parlak bir düşünce gelmezse Strasbourg, AB-Türkiye ilişkilerini sonlandırma değil, sadece ‘dondurma’ kararı alacak. Bu ise somut olarak bir 'hiç' anlamına gelecek. Yani vatandaşlarını baskı altına alma ve Türkiye'nin AB’nin resmen sahip çıktığı değerlere tamamen ters düştüğü konusunda Türkiye yönetiminin çok ileri gittiğini söyleme anlamında bir uyarı olmayacak. Erdoğan zaten Avrupa Parlamentosu'nun kararını ‘hiçbir kıymeti yok' diye niteledi. Doğruya doğru!” yorumunu yaptı.


Karar alındıktan sonra ise Amerikan New York Times gazetesi, "Bağlayıcı bir karar değil ama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan baskıyı artırmayı amaçlıyor. Son zamanlarda Erdoğan'ın yönetimi daha da otoriter olmaya başlamıştı" diye yazdı.


İngiliz Independent gazetesi ise, "AP'de alınan kararın Suriyeli mülteci kriziyle mücadeleyi nasıl etkileyeceği belirsiz" yorumunu yaptı.


Tasarı, 37 oya karşı 479 oyla kabul edilmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS