Araştırma sonucu açıklandı: Koronavirüs Avrupa'da açıklanandan önce mi can aldı?

Sırbistan'da bilim insanları dünyada 2.5 milyon kişinin ölümüne yol açan koronavirüsün Avrupa'ya açıklanandan daha önce giriş yaptığını ve can aldığını açıkladı.Belgrad'daki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırmaya göre COVID-19, Avrupa'daki ilk ölümün Fransa tarafından bildirilmesinden 10 gün önce, geçen Şubat ayında Sırbistan'da bir kişinin ölümüne neden oldu.

Reuters'ta yer alan habere göre, yurt dışına çıkmayan 56 yaşındaki Belgradlı bir inşaat işçisi, 5 Şubat 2020'de ateş, öksürük ve nefes darlığı şikayetleri ile hastaneye kaldırıldı.

Talihsiz adam saatler içinde öldü ve otopsi ölüm nedeninin zatürree olduğunu gösterdi. Ancak aylar sonra, Belgrad Tıp Fakültesi Adli Tıp Enstitüsü'ndeki bilim insanları, adamın COVID-19'dan öldüğüne dair kanıt buldu.

Adli tıp patoloğu Milenko Bogdanoviç, Frontiers in Medicine dergisinde geçen hafta yayımlanan 12 uzmanın yaptığı bir araştırmanın, COVID-19'un Avrupa'da çok önce var olduğunu kanıtladığını söyledi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, "Ocak ve Şubat 2020'de çok bildirilen ve kaynağı bilinmeyen zatürreye neden olan şey çok büyük ihtimalle COVID-19'du" diye yazdı.

Fransa, geçen yıl 24 Ocak'ta COVID-19'da Avrupa'nın ilk enfeksiyon vakasını ve 15 Şubat'ta hastalıktan ilk ölüm vakasını bildirmişti.
Reuters'ın raporuna göre dünya çapında 111 milyondan fazla COVID-19 vakası bildirildi ve 2.500.000'den fazla insan öldü.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS