Arjantin'deki ön seçim sonuçları belli oldu! Muhalifler önde!

Arjantin'deki ön seçim sonuçları belli oldu! Muhalifler önde!

Ülkede düzenlenen ön seçimlerin ilk sonuçlarına göre muhalif Alberto Fernandez'in liderliğini yaptığı Herkesin Cephesi Koalisyonu geçerli oyların yüzde 47'sini aldı

Arjantin'de devlet başkanlığı seçimlerinin özeti olarak görülen ön seçimlerde muhalif Alberto Fernandez, açılan sandıklardaki geçerli oyların yüzde 47'sini aldı.


Arjantin'de, 27 Ekim'de gerçekleştirilecek devlet başkanlığı seçimine katılacak adayları belirlemek için düzenlenen ön seçimlerin resmi sonuçları açıklanmaya başladı.


İlk sonuçlara göre, muhalif Alberto Fernandez'in liderliğini yaptığı Herkesin Cephesi Koalisyonu, yüzde 81'i açılan sandıklardan geçerli oyların yüzde 47'sini alırken, Devlet Başkanı Mauricio Macri'nin liderliğindeki Değişim İçin Bir arada Koalisyonunun oy oranı ise yüzde 32 olarak kaydedildi.


Eski Ekonomi ve Üretim Bakanı Roberto Lavagna'nın öncülük ettiği Federal Uzlaşı Koalisyonu da yüzde 8 oy aldı.


Ekim ayında düzenlenecek devlet başkanlığı seçiminde benzer sonuçlar çıkması durumunda Fernandez ilk turda başkan seçilebilir.


Arjantin seçim yasasına göre, bir adayın devlet başkanı seçilebilmesi için, seçimlerin ilk turunda geçerli oyların yüzde 45'ini alması veya en yakın adaydan yüzde 10 oranında fazla oy olarak, geçerli oyların yüzde 40'ına ulaşması gerekiyor. Seçimlerin ilk turunun, bu iki durum haricinde sonuçlanması halinde seçimlerin ikinci turu düzenleniyor.


DEVLET BAŞKANI'NDAN İLK YORUM


Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, ülkede düzenlenen ön seçimlerle ilgili "Bu seçimler gerek dış ilişkilerimizde gerek iç politikamızda, Arjantin için çok şey ifade ediyor çünkü ülkenin gelecek 30 yılını belirliyor." ifadesini kullandı.


Ülkede 27 Ekim'de gerçekleşecek devlet başkanlığı seçiminde yarışacak adayları belirlemek için düzenlenen ön seçimlerde oyunu kullanan Macri, ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.


Macri, "Umarım bütün herkes oy kullanmaya gider, demokrasi için büyük bir sevinç günü olacak." dedi.


Seçim sonuçlarının ne zaman açıklanacağına yönelik soruya Macri, "Sizden sabırlı olmanızı bekliyorum çünkü sonuçlar 22.30 (TSİ 04.30) civarında açıklanacak." cevabını verdi.


Macri, ön seçimlerin önemine işaret ederek, "Bu seçimler gerek dış ilişkilerimizde gerek iç politikamızda, Arjantin için çok şey ifade ediyor çünkü ülkenin gelecek 30 yılını belirliyor." değerlendirmesinde bulundu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS