Aslanların soyu tükeniyor

Aslanların soyu tükeniyor

WWF, Dünya Aslan Günü”nde alarm verdi: Aslanların soyları tükeniyor. Afrika'da sayıları 20 bine kadar geriledi.

WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı), 10 Ağustos “Dünya Aslan Günü”n de yaptığı açıklamada, aslanların soyunun özellikle Afrika’da hızla tükenmekte olduğunu vurgulayarak acil koruma önlemleri alınması gerektiğini duyurdu.

WWF, son 21 yılda üç nesil aslanların Afrika'daki nüfusunun yüzde 42 gerilediğini ve son verilere göre sadece 20 bin aslan yaşadığını öne sürdü. Safari avcılığı dışında kaçak olarak avlanan, ayrıca ilaç sektörünün kemiklerinden faydalanmak için yasal av ve son olarakta Cimurro (Gençlik hastalığı) nedeniyle Kedigiller ailesinin en güçlüsü olan aslanları soyu ciddi boyutlarda tehlike altında. Dünya Doğayı Koruma Vakfı, aslanları soyu için yaşanan bu olumsuz tablonun ortadan kaldırılması için doğal parkların çoğaltılmasını önerdi. WWF para karşılığı ödülü aslan avının hemen yasaklanması konusunda da ülkeleri uyardı.

Asya kıtasında da aslanların büyük sorun yaşadığı ve özellikle Hindistan’da koruma altına alınan 600 kadar Asya aslanının çoğaltılması için uğraş verildiği de hatırlatıldı.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS