Avrupa Birliği'nden HDP açıklaması

Avrupa Birliği'nden HDP açıklaması

Avrupa Birliği'nden HDP açıklaması

Avrupa Birliği'nden (AB) HDP'lilerin gözaltına alınmasına ilişkin yapılan açıklamada, "AB, terör örgütleri listesinde yer alan PKK'ya karşı eylemleri meşru olarak görüyor. Ancak aynı zamanda, AB bu tür eylemlerin demokrasinin temel prensiplerini asla baltalamaması gerektiğine inanıyor" değerlendirmesinde bulunuldu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile AB Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn, HDP'lilere düzenlenen operasyona ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

HDP'li milletvekillerinin terör eylemlerini destekleme suçlamasıyla gözaltına alınmasının AB'yi ciddi şekilde endişelendirdiği vurgulanan açıklamada, "Gözaltına alınanlar arasında yer alan HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, demokratik yollarla seçilmiş liderler, güven duyduğumuz ve değer verdiğimiz muhataplarımızdır" ifadesi kullanıldı.

Yaşanan gelişmelerin 130 milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin tartışmaların yapılan açıklamalarda dile getirilen kaygıları arttırdığı belirtilerek, "Gelişmeler, Türkiye'deki parlamenter
demokrasiyi riske atıyor ve ülkenin güneydoğundaki zaten çok gergin olan durumu kötüleştiriyor" görüşü paylaşıldı.

ABD'den HDP açıklaması: Bizi derinden rahatsız etti

Bu sorunun ancak siyasi yollardan çözülebileceğine işaret edilen açıklamada, "AB, terör örgütleri listesinde yer alan PKK'ya karşı eylemleri meşru olarak görüyor. Ancak aynı zamanda, AB bu tür eylemlerin demokrasinin temel prensiplerini asla baltalamaması gerektiğine inanıyor. Türkiye'den parlamenter demokrasi ile insan haklarına ve hukukun üstünlüğü ilkesine saygıyı güvence altına alması bekleniyor. Bu beklentiler Türk yetkililere doğrudan iletilerek, üye devletlerle yakın koordinasyon içinde Avrupa Konseyi ile beraber durumu yakından takip etmeyi sürdürülecekti" değerlendirmesinde bulunuldu.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da yazılı açıklamasında, gözaltılara ilişkin eleştirilerde bulunarak, "Türk yetkililer, Türkiye'yi sadece demokrasiden uzaklaştırmıyor. Aynı zamanda, AB-Türkiye
ilişkilerinin temelini oluşturan değerlere, prensiplere, kural ve kaidelere sırtını dönüyor" ifadesini kullandı.
AB yetkilileri ve parlamento grup temsilcileriyle yakın temas halinde olduğunu, konunun acil olarak ele alınması gerektiğini belirten Schulz, şunları kaydetti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Hükümetin eylemleri, sürdürülebilir AB-Türkiye ilişkilerinin temeli ile Türk hükümetinin demokratik değerler ve Avrupa hedefinine olan bağlığını tartışma konusu yapıyor."

"Müzakereler askıya alınsın"

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) mensup bazı milletvekillerinin gözaltına alınmaları ile Türkiye'nin "çizgiyi aştığını" söyledi. Piri, Avrupa Birliği'ne (AB), Türkiye ile üyelik müzakerelerini derhal askıya alması çağrısı yaptı.