Avrupa Konseyi: “Derhal ateşkes ilan edilsin”

Avrupa Konseyi: “Derhal ateşkes ilan edilsin”

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu taslağında barış süreci ve ifade özgürlüğü ile ilgili çağrılar yapıldı.

Avrupa Parlamentosu'nun Türkiye ile ilgili İlerleme Raporu taslağında Türkiye’nin ifade özgürlüğü ve yargı bağımsızlığı gibi temel haklar alanında gerilediği vurgulandı. Güneydoğu’da yeniden alevlenen çatışmalara dikkat çekilen raporda, derhal ateşkesin ilan edilmesi ve yeniden çözüm sürecine dönülmesi çağrısı yapıldı.


Hollandalı AP milletvekili ve Türkiye raportörü Kati Piri, “AB Güneydoğu’daki gelişmelere kayıtsız kalırsa “Avrupa’ya yeni bir göç dalgası gelebilir” dedi.


Sokağa çıkma yasaklarından dolayı bölgede 400 binden fazla insanın yerinden olduğunu AB gündemine alması gerektiğini savunan Piri, “Mülteci anlaşmasının bir parçası olan vize muafiyeti yürürlüğe girdi an, Türkiye’de birçok insan Avrupa’ya sığınma talep edebilir. Güneydoğudaki gelişmeler Avrupa’yı da ilgilendiriyor.” şeklinde konuştu.


“Gazeteciler derhal serbest bırakılsın”


Taslak raporunda, Türk hükümetinden medya üzerindeki siyasi ve ekonomik baskıların durdurulması, tutuklu gazetecilerin derhal serbest bırakılması ve Güneydoğu’daki sokağa çıkma yasaklarının bir an önce kaldırılması” istenildi.


Basın ve ifade özgürlüğü konusuna da geniş yer verilen raporda gazeteciler Can Dündar, Erdem Gül’e ismen atıfta bulunuldu.


Piri, AB’nin sadece mülteci kriziyle ilgilenmesini eleştirerek Türkiye’de yaşananlar “görmezden gelinemez” dedi. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS