Avrupa Konseyi: Türkiye'de yönetim bir sonraki adımına dikkat etmeli

Avrupa Konseyi: Türkiye'de yönetim bir sonraki adımına dikkat etmeli

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland referanduma ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "Türkiye'de yönetim referandum sonucunda ortaya çıkan yakın sonucu göz önünde bulundurarak bundan sonra atılacak adımlar konusunda dikkatli olmalı" dedi.

Sputnik'in haberine göre, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin halkoyuna sunulduğu referanduma ilişkin yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:


Hollanda ile krizin bir numaralı ismi Wilders'tan referandum sonuçlarına ilk yorum


"Türkiye'de yönetim referandum sonucunda ortaya çıkan yakın sonucu göz önünde bulundurarak bundan sonra atılacak adımlar konusunda dikkatli olmalı. Hukukun üstünlüğü ilkesine uygun olarak yargı bağımsızlığının garanti edilmesi büyük önem taşıyor, Avrupa Konseyi bu süreçte Türkiye'ye destek olmaya hazır."


Öte yandan Reuters, Avrupa Komisyonu'nun açıklamalarını son dakika olarak duyurdu. Yapılan açıklamada, "Referandumda yaşandığı iddia edilen usulsüzlüklere ilişkin uluslararası raporları bekliyoruz. Resmi olmayan sonuçları takip ediyoruz ve Türk yetkililere mümkün olan en geniş ortak paydada buluşma çağrısı yapıyoruz" dedi. Madde madde anayasa değişiklikleri

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS