Avrupa'da sığınmacı krizi

Avrupa'da sığınmacı krizi

Macaristan'ın, Sırbistan sınırını kapatmasının ve sınırda bekleyen sığınmacılara müdahale etmesinin ardından Hırvatistan'a yönelen sığınmacılar, Sırbistan-Hırvatistan sınırına gelmeye devam ediyor.

Otobüslerle, sınıra yakın Şid şehrine gelen binlerce kişi, gece boyunca mısır tarlalarında ve toprak yollarda yürüyerek Hırvatistan'a girdi. Hırvatistan sınırını geçtikten sonra polis gözetiminde Tovarnik kasabasındaki tren istasyonun gelen sığınmacılar, burada kendileri başkent Zagreb'e götürecek treni beklemeye başladı.
Yorgun ve bitkin oldukları gözlenen sığınmacıların, tren istasyonunda ve yol kenarlarında dinlendi.


Vukovarsko-Srijemske Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Domagoy Cigumoviç, yaptığı açıklamada, son 24 saat içinde 5 binden fazla sığınmacının Hırvatistan'a girdiğini açıkladı. Yaklaşık bin 300 sığınmacının tren ve otobüslerle başkent Zagreb yakınlarındaki Yejevo sığınmacı merkezine götürüldüğünü aktaran Cigumoviç, diğer sığınmacıların Tovarnik'teki tren istasyonunda beklemeye devam ettiğini kaydetti. Cigumoviç, sığınmacılara gerekli yardımların yapıldığını belirterek, şu ana kadar herhangi bir sorun yaşamadıklarını sözlerine ekledi. 


Öte yandan, Hırvatistan polisinin dün uyguladığı kontrol mekanizmalarının da sığınmacı yoğunluğun ardından etkisini kaybettiği görüldü. Dün küçük gruplar halinde sınırı geçen sığınmacıları önce polis merkezine götürüp burada kaydını yapan ve ardından en yakın sığınmacı merkezine yönlendiren polis, gece boyunca sadece sığınmacılara tren istasyonuna kadar eşlik etti.


Mülteciler umuda yolculukta yanlarına ne alıyor?


Daha önce Sırbistan üzerinden Macaristan'a, oradan da diğer Avrupa ülkelerine ulaşmaya çalışan sığınmacılar, Macaristan'ın sınırını kapatması üzerine önceki akşamdan itibaren Hırvatistan'a yönelmişti.
Sığınmacılar, Hırvatistan üzerinden yeniden Macaristan'a girmek istediklerini belirtse de Hırvatistan ve Slovenya üzerinden Avusturya'ya gitmeleri de olası yeni rotalar arasında yer alıyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS