Avrupa'nın kalbindeki infaz iki ülkeyi karıştırmıştı: Tartışmaya ABD de katıldı

Almanya'nın Berlin kentinde işlenen bir cinayet Rusya ile ilişkileri germişti. Avrupa'nın kalbinde işlenen infaz tartışmalarına ABD de katıldı.Almanya ve Rusya arasında kriz çıkaran infaza ABD de dahil oldu.
Geçtiğimiz hafta Almanya'nın Berlin kentindeki Tiergarten Parkı'nda bir adam yakın mesafeden iki kez vurulmuş halde bulunmuştu.
Alman polisinin incelemeleri sonrası şahsın Zelimkhan Khangoshvili adlı Gürcü bir göçmen olduğu belirtilmişti.
Ancak araştırmalar sonucunda Zelimkhan Khangoshvili'nin 2000'li yıllarda İkinci Çeçen Savaşı sırasında Rusya'ya karşı savaştığı ve Gürcü istihbaratı ile bağlantısı olduğu belirlenmişti.
The Guardian'ın haberine göre çatışmalar sonrası Khangoshvili, Gürcistan'a geri döndü ve bakanlığa bağlı anti-terör biriminde ara bulucu olarak görev yapmıştı.
Olay yeri tanıklarından iki genç, bir erkeğin susturuculu Glock tabanca, bisiklet ve peruğu nehre attığını gördüklerini ifade etmiş ve ifadelerden yola çıkan polis, olayla ilgili olarak Vadim S. adlı 49 yaşındaki bir Rus vatandaşını gözaltına aldığını açıklamıştı.
Tartışmalar üzerine Kremlin'den yanıt gecikmemiş ve sözcü Peskov açıklamasında "Tabii ki bu olayda Rusya hükümetinin hiçbir şekilde bağlantısı bulunmamaktadır" diyerek iddiaları sert bir dille reddetmişti.
İki ülke arasında ipleri gereken infaz tartışmalarına ABD'de dahil oldu.
The Wall Street Journal'ın özel haberine göre; ABD yetkilileri Salı günü yaptığı açıklamada, eski Çeçen isyancının infazının arkasında Rusya olduğunu söyledi ve Moskova’nın yurt dışında bulunan düşmanlarına karşı bir suikast kampanyası düzenlediğini ifade etti.
ABD'li bir yetkili "ABD, bu suikasttan doğrudan Rusya'nın sorumlu olduğuna inanıyor" dedi.

Olayla ilgili olarak Alman hükümet yetkilerinden ise hala resmi bir açıklama yapılmadı.
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS